Wpis z mikrobloga

@metaldehyd: Ci, co odpowiadają nie, nie odpowiadają szczerze w ankietach. Ci, co odpowiadają tak, albo są szczerzy w ankietach albo nie. Więc procent nieszczerych respondentów to conajmniej procent odpowiedzi na nie. Czyli z wyników wynika, że ankiety tutaj raczej nie mają sensu.
@metaldehyd: No nie do końca, bo jeśli ktoś NIE odpowiada szczerze w ankietach i w tej ankiecie zaznaczył "nie", to znaczy, że skłamał (bo nie odpowiada szczerze w ankiecie).

Ogólnie ankieta powinna mieć 0 głosów na nie, bo Ci co nie odpowiadają szczerze powinni nie odpowiedzieć szczerze i zaznaczyć TAK, a Ci do odpowiadają szczerze, zgodnie z prawdą powinni również zaznaczyć TAK.

Paradoks kłamcy ( ͡° ͜ʖ ͡°
@SebastianDosiadlgo: No nie do końca. Bo robisz błędne założenie, że ci, co kłamią, to kłamią zawsze. A w praktyce, ci co kłamią, to dają odpowiedzi różne i czasem mówią prawdę. Ogólnie nie przywiązują wagi do odpowiedzi. Gdyby twój model był prawdziwy, a nie jest, to, jak sam zauważyłeś, powinno być 0 odpowiedzi na "nie". Stosujesz tzw. "psychologię naiwną". Kłamcy nie mają zakodowanego algorytmu "kłam zawsze". Mają podejście "mam wszystko w dupie".