Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad taka sprawa. Po co w dzisiejszych czasach utrzymuje się emisję stacji radiowych na falach długich? Rozumiem że w czasie kataklizmów, wojny to jeden nadajnik zapewniający odbiór w całym kraju który łatwiej jest obronić w porownaniu do rozległej sieci nadajników FM. Ale w normalnych czasach? Przecież to są setki kilowatow które realnie na nic się nie przekładają.
Kierowcy zawodowi mogą i raczej sluchaja radia przez internet.

#technika #radio #elektronika #elektrotechnika #elektryka
#pytanie
  • 19
  • Odpowiedz
oraz niektórzy lubią go słuchać


@NaczelnyAgnostyk:
No tak, ale chociażby jedynkę masz normalnie na UKFie w lepszej jakości. Moim zdaniem @drzewostan zadał bardzo ciekawe pytanie i nawet zasugerował ciekawy powód. W sumie to innego wytłumaczenia niż wojna/kataklizm dla utrzymywania tego nadajnika o mocy 1 MW znaleźć nie potrafię.
  • Odpowiedz
z sentymentu

@NaczelnyAgnostyk:
No zgoda, ale zakres UKF to dalej "normalne radio z anteną", zwykle nawet ten sam odbiornik ma zakres na "długie", "średnie" i UKF. Tak samo odbierzesz ten zakres na Giewoncie, poczciwym Kasprzaku czy Wirażu w dużym fiacie. Coś mi tu śmierdzi, że jesteś za młody aby pamiętać ten temat i nie wiesz o czym mówisz.
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@smk666: a może poprostu mam rodziców w podeszłym wieku i że tak to ujmę mają taki Vibe gdzie moja mama co niedzielę o 15 lub 16 nie pamiętam dokładnie słucha swojej ulubionej audycji radiowej klasycznego koncertu życzeń popijając kawę bez względu na wszystko.
  • Odpowiedz
Po co w dzisiejszych czasach utrzymuje się emisję stacji radiowych na falach długich?


@drzewostan: bardziej zasadne byłoby pytanie po co nam DAB i UKF skoro jest internet (mobilny) ?
  • Odpowiedz
  • 0
@zetisdead:

UKF to ze względu na masę odbiorników jak wieze, boomboxy, radia samochodowe które nie starzeją się tak jak tv. Na odludnych terenach czesto brakuje internetu. Chcąc posłuchać radia przez telefon w górach mam problem z takim bez tunera FM. UKF ma o wiele lepsze pokrycie w takim terenie.

DAB to dla mnie obecnie zagadka. W domu nie ma sensu bo streaming. Telefony też nie mają tunerów DAB. Więc praktycznie jedynymi
  • Odpowiedz
UKF to ze względu na masę odbiorników jak wieze, boomboxy, radia samochodowe które nie starzeją się tak jak tv.


@drzewostan: jakoś te argumenty nie przeszkadzają w wyłączaniu UKF-u w kolejnych krajach.
  • Odpowiedz
  • 0
@zetisdead:

Może też chodzi o to że jeśli nie na radio to jak inaczej spożytkować to pasmo? Dla internetu czy tv to za niskie czestotliwosci(nie da się na nich przesłać zbyt wiele danych) więc musiałoby zostac niewykorzystane albo przekazane krótkofalowcom.
  • Odpowiedz
@drzewostan: akurat w naszej sytuacji nadajnik na fale długie jest nam bardzo potrzebny
dzięki temu można nadawać informacje w języku rosyjskim i bialoruskim na wschód a odbiór takiego radia technicznie jest bardzo prosty natomiast zaklocanie drogie i nieskuteczne
serwer w internecie zablokujesz, twój sąsiad doniesie że masz w domu satelite a odbiornik Am na fale długie masz w kieszeni
  • Odpowiedz