Wpis z mikrobloga

Potrzebuję nowy laptop, budżet to tak 3-4k, parę stówek ew. mogę dołożyć jeśli naprawdę będzie warto.

Użytkowany do: internet, youtube, muzyka, dużo pisania i edycji tekstu, czasem jakiś serial czy amatorska obróbka video / zdjęć, okazjonalnie gierka typu ETS2 czy HOMM. Generalnie nic specjalnego, zapewne 99% lapków wydajnościowo w tym przedziale cenowym to pociągnie. Dlatego dużo bardziej liczą się dla mnie inne rzeczy:

- trwałość. Nie lubię wymieniać sprzętu często, chcę żeby lapek pociągnął przynajmniej 5 lat, a najlepiej to i z 7-8, czym dłużej tym lepiej
- najlepiej aluminiowa obudowa
- dobre zawiasy (moje dwa poprzednie laptopy to Lenovo i w każdym po 2-3 latach rozwalały się zawiasy lub pękała przy nich obudowa)
- podświetlana klawiatura
- bardzo wygodna i ergonomiczna klawiatura do pisania
- dobry touchpad
- dobry wyświeltacz - barwy, nasycenie
Rozmiar matrycy raczej bez większego znaczenia, byle w granicach 13-15 cali.

Z tego co mi chodzi po głowie to:
- ASUS Vivobook 15X - tu matryca OLED kusi
- dołożyć do MacBook Air M1 za niecałe 4,5k. Tylko czy obecnie warto kupować tą wersję? Na droższą z M2 nie bardzo mam ochotę wykładać 6,5k, no i z macami nigdy nie miałem do czynienia. Nie wiem czy dam radę tak łatwo przesiąść się z Windowsa i nie będę zgrzytać zębami. Za to kusi jakość wykonania i czas pracy na baterii.

Może ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe propozycje?

#laptop #laptopy #komputery #macbook
  • 6
@kanbanos: MacBook ma lepsza baterie, głośniki i wykonanie, M1 to dalej zajebista opcja i nie będzie ci brakować niczego
jeśli nie masz nic przeciwko MacOS to śmiało bierz MacBooka. Jak kupisz coś z Windowsem to na pewno będzie gorzej wykonane, no ale będzie miało Windowsa co może być największą wada jak i zaletą
  • 0
@thority: jak duża jest różnica między 8gb a 16gb w tym modelu, da się to realnie odczuć w codziennym użytkowaniu do takich prostych rzeczy? Różnica w cenie jest dosyć spora bo jakieś 1,5k
@kanbanos: Wersja 8gb radzi sobie spoko przy prostszych zadaniach, ale zawsze jest pewne ryzyko że z czasem aplikacje będą się rozrastać pod względem wpakowanych funkcji i przez to zżerać więcej ramu. Więc jeśli zamierzasz go używać ponad 5 lat to jednak rozważyłbym wersję 16gb, tak dla świętego spokoju. Ale tak na dzisiaj, to 8gb też sobie będzie dobrze radzić przy Twoich potrzebach.