Wpis z mikrobloga

@AryanWonderBoi: Ja to bym chciał się dowiedzieć czy ktoś buduje to kompleksowo jak Sendom że można od razu wchodzić do chaty w rozsądnej cenie, a nie że przywiozą mi jedynie ściany a z resztą będę się bujał sam. Wolałbym z ceramiki niż drewniany, no ale jak mam się użerać z rakiem wykończeniowki i budowlańców to mi się odechciewa.
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi: koło mnie teraz buduje się dom z prefabrykatów, inwestorzy postawili na ściany prefabrykowane żelbetowe - wyszło im taniej - o ile dobrze pamiętam - o jakieś 40% w stosunku do murowania z porothermu - plusem jest też fakt że odchodzą też koszty murarzy bo montaż elementów na budowie jest w cenie. Oprócz tego to oszczędność na tynkach i gładziach bo wewnętrzna ściana nadaje się od razu do malowania.

Mieli wycenę
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ: na jakiej zasadzie to się od razu do malowania nadaje bez tynkowania? to ma jakąś powłokę zamiast tynków? masz jakiś artykuł na to? z chęcią bym się dowiedział.
  • Odpowiedz
@ejdier: tego nie wiem, no ale zakładam że, jakoś trzeba obrobić łączenia prefabrykowanych elementów (no chyba, że są niewidoczne, idealnie zlicowane w co trochę wątpię) gruntujesz i jedziesz z wałkiem i elo. Wydaje mi się, że beton zawsze ma jakieś pory, więc może to szlifują na fabryce? nie wiem ... W czerwcu będę to widział na żywo to może coś więcej się wypowiem

Czytam teraz jakieś oferty prefabrykowanych elementów i w
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi: czy podzielone?
keramzyt drożej przecież wychodzi i mi i jemu, i nawet te szacunki się pokrywają
ja mam informacje że prefabrykat żelbetowy 15cm to jakieś 40% taniej w stosunku do stawiania tradycyjną metodą na porothermie a keramzyt 80% droższy w stosunku do żelbetu - zgadzałoby się z tym co napisał @danielnieobajtek
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi: Na przykładzie mojego projektu 162m2, bo ludzie stawiali go również z keramzytobetonu to wychodzi, że koszt z keramzytu wychodzi o ok 50% więcej niż murowanego przez ekipę. 120k keramzyt vs 35k materiał (silka 18cm, stal, beton na trzpienie i wieńce) + ok 25k murarze + 15-20k na tynk. Keramzytu teoretycznie nie trzeba tynkować, ale wypadałoby położyć chociaż gładź.
  • Odpowiedz
@NieBendePrasowac: do nich to podobno przyjeżdża już z powypuszczanymi kablami zgodnie z dostarczonym projektem
I to w sumie też jest oszczędność na elektryku :D

Kurde coraz wiecej detali, jak tylko to postawią to zrobię rekonesans :D
  • Odpowiedz
@Tomus88: @KONONOWlCZ to powiedzcie mi Panowie w praktyce. Taki projekt jak później na linku. Tam w zakładce "cennik" jest opisane co wchodzi w skład. Wyceniony na 382k NETTO (ile to będzie brutto, bo kwestia opodatkowania takich rzeczy to chyba płynna?). Do tego wiadomo dochodzą pakiety, jakieś instalację etc (dalej niżej link do opisu).

Oferta projekt:
https://www.abakon.com/projekty/abakon-padiglione-2/

Opis dokupienia pakietów:
https://www.abakon.com/wp-content/uploads/2022/11/Oferta-1024x576.jpg

Na ile wyceniacie wykonanie czegos takiego? Tak na sucho +/-, bo
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ: Brzmi ciekawie to co mówisz, 15 cm żelbet vs 24 cm porothermu.

Żelbet nie ma oporu cieplnego, ale w tych 11 cm oszczędności można spokojnie to uzupełnić dając styropian 20 zamiast 15 i dalej mamy 6 cm cieńszą ścianę niż w prothermie.

Ciekawe jak z zasięgiem telefonicznym wewnątrz budynku, bo zbrojenie ścian w wielkiej płycie potrafi czasem zrobić klatkę Faradaya i tu obawiam się podobnego efektu.

Co do malowania -
  • Odpowiedz