Wpis z mikrobloga

  • 1
@sxill PLC oparte na Codesysie możesz programować w ST (bardziej podobny do Pascala niż C) na Siemensach też pewnie jest ale znając siemensa to pewnie nie na wszystkich i jakies swoje standardy wprowadzili. Gefanuc (teraz to chyba ktoś go wykupił) też coś podobnego ma
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@kasjo duży jest koszt zakupu licencji do Codesys? Ja po prostu chcę sobie automatykę domową zrobić.
@Wegrzynski bo te języki znam. Na studiach w drabinkowym coś robiłem i nie lubię tego. @rrobot teraz patrzę, że w takim FBD też powinno się w miarę łatwo pisać. A jak w ogóle zaprogramować detekcję dwu lub trójkliku?Trudne to jest?
  • Odpowiedz
@sxill: sterowniki przedewszystkim muszą być latwe w ogranieciu co dzieje sie w w maszynie itp. Wiec wysokopoziome nie maja sensu chyba ze jakies dedykowane bloki, da sie ogarnac wykrywanie klikow np zbocze i licznik, chyba że piszesz o sterowaniu dwurecznym a to juz safety wchodzi w gre
  • Odpowiedz
@sxill: 300 jest bez sensu. Duża, stara, brak wbudowanych wejść/wyjść. Ja bym proponował coś takiego: https://allegro.pl/oferta/siemens-plc-simatic-s7-1200-cpu-1211c-6es7-1he40-12279926524
Co do języka programowania to już nawet ta najprostsza wersja obsługuje SCL. "High-level programming language based on PASCAL" czyli o coś takiego Ci chyba chodzi. Popatrz sobie w google jako TIA SCL albo Siemens SCL. TIA to oprogramowanie do programowania sterownika i jest 21 dniowy trial dostępny, a potem można coś pokombinować żeby to obejść.
  • Odpowiedz
  • 0
@Mirekk1243: Dzięki wielkie, obadam temat! Próbowałem na szybko znaleźć moduły rozszerzeń, bo będę potrzebował dziesiątki wyjść i nie mogę za bardzo nic znaleźć. Ale wpisuję w allegro tylko S7-1200, może trzeba po konkretnym modelu. A w ogóle to jaki moduł najlepiej kupić, aby puszczać 230V na oświetlenie? Jakiś przekaźnikowy po prostu, tak?
  • Odpowiedz
Żeby coś dobrać to potrzeba bardziej konkretniej określić co to ma robić. Założyłem że to coś bardzo prostego i kilka wejść wyjść wbudowanych wystarczy. To co wysłałem nie obsługuje modułów wejść/wyjść. Kolejna wersja obsługuje np 2 szt. Dobrałem to w TIA selecting tool takim konfiguratorze online: Konfigurator Możesz popatrzeć jakie masz opcje. I czy np te 32 wyjścia przekaźnikowe wystarczą. Według dokumentacji modułu są do 250V AC i max 2A. Datasheet Możesz
Mirekk1243 - Żeby coś dobrać to potrzeba bardziej konkretniej określić co to ma robić...

źródło: PLC

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@Mirekk1243: A mam jeszcze pytanko - czy da się łatwo sterować wyjściami z zewnątrz po sieci? Np. że dostaję się do sterownika po IP i mówię mu "te i te wyjścia zamknij". Chodzi mi o to, jakbym chciał zintegrować z jakimś systemem np. automatyki domowej i sterować częścią funkcji z telefonu.
  • Odpowiedz
@sxill: Łatwo to może nie, ale pewnie możliwe. Link do datasheet CPU i tam popatrz sobie jakie protokoły obsługuje. CPU Inaczej to jakbyś miał go wpiętego do sieci to jest obsługa webservera i w ten sposób przez przeglądarkę z tel by się dało. Webserver
  • Odpowiedz
  • 0
@Mirekk1243: Dzięki! A czy ten PLC może działać jako klient Modbus? Czy tylko sterować innymi urządzeniami przez Modbus? Widzę, że wspiera też OPC UA, pracowałem z tym kiedyś to bym sobie poradził, ale wymagana jest do tego osobna licencja i to pewnie będzie problemem.
  • Odpowiedz