Wpis z mikrobloga

Jak to jest z tym wprowadzeniem się do kupionego mieszkania na kredyt 2% ? Jak dobrze pamiętam z ustawy do takiego mieszkania należy się wprowadzić w przeciągu roku od zakupu ? Znaczy to, że mieszkanie musi zostać oddane przez dewelopera w takim terminie ? Jak to ma być sprawdzane ? Bo na moje nieszczęście planowane oddania mieszkań, które mnie interesują będą w okolicy września-listopada 2024 :/

#kredyt2procent #kredythipoteczny
  • 15
@Floryda: Taniej nie będą a mieszkając z rodzicami niełatwo poruchać ;) Jak to się mówi "chciało się zarobić ? To teraz trzeba wyjść z twarzą." Trzeba będzie się zaadaptować do sytuacji jaka będzie.
@underrated Nie kojarzysz może przy okazji ile dni będą mieli na rozpatrzenie wniosku ? Bo program wejdzie 1 lipca (prawdopodobnie) ale wniosek pewnie będą rozpatrywali ze 30 dni......
Bo program wejdzie 1 lipca (prawdopodobnie) ale wniosek pewnie będą rozpatrywali ze 30 dni......


@GOHAN: to że przegłosują ustawę nie znaczy że banki będą miały ofertę pierwszego dnia, z MDM też jej nie miały od razu.
@Morf zakładając wesoły scenariusz to na spotkaniu senatu, po majówce, przechodzi ta ustawa do prezydenta, a ten ma 30 dni na rozpatrzenie. Wtedy ustawa zostaje podpisaną najpóźniej 11 czerwca i mas 3 tygodnie na wystosowanie ofert. jeśli cofnie się do sejmu to w terminach się nie zmieszczą. natomiast oglądając posiedzenie komisji w sprawie tej ustawy to raczej nie mają ambicji na dyskusję tylko pchają do przodu. nawet była uwaga że 1 lipca
Znaczy to, że mieszkanie musi zostać oddane przez dewelopera w takim terminie ?


@GOHAN: Umowa deweloperska nie oznacza nabycia nieruchomości. Nabycie własności nieruchomości na rynku pierwotnym następuje z chwilą ustanowienia i przeniesienia własności. Jest to możliwe dopiero po zakończeniu budowy.
@marcpol: To znaczy, mam przez to rozumieć, że niedokończonej budowy nie mogę kredytować tym programem 2% ?


@GOHAN: Możesz kredytować taki przypadek.

Termin 24 miesięcy na rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa domowego liczony jest od daty nabycie nieruchomości.
@marcpol: Czy to aby czasem nie znaczy, że dajmy na to, dostaje kredyt w lipcu 2023, mieszkanie zostanie przeze mnie fizycznie nabyte w listopadzie 2024 (bo wtedy dostanę od dewelopera) czyli przez ten rok czasu spłacam kredyt bez dopłaty ?
@marcpol: Czy to aby czasem nie znaczy, że dajmy na to, dostaje kredyt w lipcu 2023, mieszkanie zostanie przeze mnie fizycznie nabyte w listopadzie 2024 (bo wtedy dostanę od dewelopera) czyli przez ten rok czasu spłacam kredyt bez dopłaty ?


@GOHAN: To zupełnie inna sprawa. W okresie karencji, czyli od wypłaty pierwszej transzy do chwili wypłaty całości kredytu dopłaty nie obowiązują. Istnieje jednak możliwość objęcia raty odsetkowej dopłatami w przypadku,
@marcpol: Czyli, póki bank nie wypłaci tyle transz aby przewyższyć potencjalną ratę z dopłatami, póty dopłat nie będzie ? To w tym wypadku opłaca się albo wydębić harmonogram 20-80 albo od razu jak najwięcej w pierwszej transzy aby dostać dopłatę ?
To w tym wypadku opłaca się albo wydębić harmonogram 20-80


@GOHAN: Tak, jest to świetne rozwiązanie, natomiast z punktu widzenia dewelopera związane jest z większymi kosztami w sytuacji, gdy budowa finansowana jest kredytem. Z tego powodu nie zawsze jest możliwy takich harmonogram płatności.

albo od razu jak najwięcej w pierwszej transzy aby dostać dopłatę ?


@GOHAN: Nie osiągniesz w ten sposób żadnej korzyści.