Wpis z mikrobloga

Nie przestaje mnie zadziwiać jak szybko można budować olbrzymie moce w OZE. PV jeszcze kilka lat temu praktycznie były niezauważalne a teraz dobijają do 30% produkcji regularnie.

Przy okazji można zauważyć, że #podkarpacie zalewa tani radioaktywny prąd z #ukraina, przed wojną szło 200 MW a teraz widzę, ze linia energetyczna zmodernizowana i 300 MW jest przesyłanych bez problemów( ͡º ͜ʖ͡º)

#polska #energetyka #oze
ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl - Nie przestaje mnie zadziwiać jak szybko można budow...

źródło: Screenshot 2023-04-28 at 11-14-16 Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - PSE

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@Mezomorfix: Nie muszą. W elektrowniach węglowych wbrew pozorom jest sporo możliwości regulacji mocy i taka np. rezerwa wirowa może wejść jeżeli będzie taka potrzeba dając czas na zwiększenie mocy. Mój ojciec pracuje w elektrowni Połaniec to mówi, że mają cykle dzienne i dzięki OZE spalają drastycznie mniej a i dwa bloki są kompletnie wyłączone od wiosny (nie awaria tylko brak zapotrzebowania), jeden na dodatek będą zmieniać na bardziej elastyczny właśnie ze
  • Odpowiedz
@dziacha: a slyszales o pojeciu gwarantowanego uzysku po 25 latach eksploatacji?

Nie wprowadzaj w blad zdaniem „panel z kazdym rokiem produkuje coraz mniej energii”. Jak juz chcesz byc poprawny, to napisz, ze z kazdym rokiem sprawnosc panela maleje. To ile panel wyprodukuje finalnie energii nie zalezy tylko od jego sprawnosci ale i szeregu innych czynnikow. W zwiazku z tym, moze sie paradoksalnie okazac, ze panel w 10 roku eksploatacji wyprodukuje rekordowo
  • Odpowiedz
Przy okazji można zauważyć, że #podkarpacie zalewa tani radioaktywny prąd z #ukraina, przed wojną szło 200 MW a teraz widzę, ze linia energetyczna zmodernizowana i 300 MW jest przesyłanych bez problemów( ͡º ͜ʖ͡º)


@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Linia 400kV z Widełki póki co chyba jeszcze nie pracuje, dopiero niedawno ją skończyli modernizować. To co widać to prawdopodobnie produkcja przesyłana linią 220kV z węglowej elektrowni Dobrotwór, która pracuje od
  • Odpowiedz