Wpis z mikrobloga

Mój brat, uczeń pierwszej klasy zawodówki uzyskał niecałe 1000 zł dochodów z stażu/praktyk uczniowskich. Czy moim rodzice muszą składać za niego zeznanie podatkowe, czy obowiązuje go ulga dla młodych do 26 roku życia i nic nie muszą robić z jego PIT-11?
Będę wdzięczna za odpowiedzi #ksiegowosc #pit #pytanie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zaczytanaa: jeśli niepełnoletnie dziecko osiąga dochody, które nie mogą być doliczane do dochodów rodziców, należy złożyć odrębne zeznanie na imię i nazwisko dziecka. Zeznanie takie nie jest wypełniane przez dziecko, lecz w imieniu dziecka przez rodziców. Na formularzu pit wpisywane są dane dziecka, ale podpis pod tym zeznaniem składają rodzice, ulga dla młodych obowiązuje do 26 roku, limit 120 tys. zł
  • Odpowiedz
  • 0
@Ifrit: Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Mogę to zrobić na koncie ojca na stronie Ministerstwa Finansów? Rodzice nie mają żadnych profili zaufania, e-dowodów czy aplikacji mObywatel. Chyba, że ten zeznanie "rozliczy" się automatycznie, bo od kilku lat niezmodyfikowane zeznania na tej stronie Ministerstwa Finansów automatycznie trafiają do US.
  • Odpowiedz
@Zaczytanaa: można zrobić metodą oldskulową pobrać formularz ze strony: https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/dla-osob-nieprowadzacych-dzialalnosci-gospodarczej/#headingItem008, nie wiem czy może taki formularz zrobić przez stronę MF, można również skorzystać z aplikacji ze strony e-pity i wysłać listem poleconym. Jeśli PIT twojego nie zostanie wysłny w sumie nic się nie stanie US zrobi to za niego - system automatycznie je zaakceptuje na podstawie dokumentów źródłowych
  • Odpowiedz
  • 0
@Ifrit: To chyba nic nie będę robić. Niech system to automatycznie puści. Mniej roboty. Dzięki jeszcze raz za pomoc. Zajmuję się sprawami urzędowymi rodziców, ale pierwszy zetknęłam się z dochodami małoletniego :)
  • Odpowiedz