Wpis z mikrobloga

To bezprecedensowa akcja wydawców lokalnych. Ponad 200 tytułów protestuje przeciwko propagandzie w mediach samorządowych. Protest zorganizowały wspólnie Stowarzyszenie Gazet Lokalnych i Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, dołączają do niej także wydawcy niezależni.
Wydawcy i dziennikarze lokalni chcą zwrócić uwagę na proceder dewastujący rynek mediów lokalnych, sprzeczny wprost z zasadą niezależności mediów oraz z prawem, standardami i regulacjami unijnymi. W Polsce samorządy wydają za publiczne pieniądze własne media, które podkopują zaufanie odbiorców do dziennikarstwa, służą jedynie propagandzie a czasami wprost walczą z niezależną medialną konkurencją. Setki tytułów, portali, także telewizje i stacje radiowe kreują obraz lokalnej rzeczywistości w imię interesów władz.
Na problem ten od dawna zwracają uwagę dziennikarskie stowarzyszenia, były i obecny Rzecznik Praw Obywatelskich, Izba Wydawców Prasy, fundacje i stowarzyszenia obywatelskie, jak Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Treść protestu znajdziecie na stronie: https://localpress.pl/wydawcy-i-dziennikarze-protestuja-propagandowe-media-samorzadowe-niszcza-lokalna-demokracje/

Wołam:


_
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #samorzady
WatchdogPolska - To bezprecedensowa akcja wydawców lokalnych. Ponad 200 tytułów prote...

źródło: Protest mediów lokalnych - samorządowa propaganda niszczy demokrację

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska: zanim samorządy na potęgę zaczęły wydawać swoje propagandowe gazetki w olbrzymich nakładach i za darmo, wykupowaly po 1-2 strony w prasie lokalnej. Była sobie gazeta, a w niej pod szyldem Kurier jakistam stronka propagandy. Redakcja na tym zarabiała, ale pewnych tematów już nie mogła dotykać, żeby klient (samorzad) się nie zdenerwował.
Problemy nie zaczęły się w ostatnich latach, ale już pod koniec 90.

Smutne, niestety.
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska: No niestety muszę potwierdzić. W mojej gminie gazeta samorządowa to nic innego jak biuletyn propagandowy. Jeszcze z początkiem działalności w latach 90 poruszali tematy, które niekoniecznie były na rękę lokalnym władzom (i to ciekawe, że wtedy było trochę tej niezależności).

Ale teraz to nawet szkoda kasy na ten biuletyn (chcą 2 albo 3 złote za niego).

Jest też druga strona medalu. Widzę, że media które teraz protestują też nie chcą
  • Odpowiedz
@mirekwirek:

Jest też druga strona medalu. Widzę, że media które teraz protestują też nie chcą podejmować "trudnych" tematów. Nikt w małych gminach nie chce nikomu podpadać.


i tak dalej jest pomimo, że i samorząd ma swoją gazetę. Media "niezależne" i tak częściowo są finansowane z samorządów.


Tak, zdajemy sobie z tego też sprawę. Temat mediów i wspierania niezależnej prasy wymaga porządnej debaty i zmian. Dorzucaliśmy kiedyś swój kamyczek do ogródka, organizując
  • Odpowiedz
Tak, smutne i oczywiście takie sytuacje miały i mają miejsce, ale to jednak inna skala niż tytuł w 100% tworzony przez samorząd.


@Watchdog_Polska: Tak, ale od tego się zaczęło. U mnie w mieście i okolicznych gminach to dokładnie tak wyglądało: samorządy, które miały wykupione swoje strony w gazecie, miały lżej. Te, które nie kupowały - można było krytykować do woli.
A później samorządy stwierdziły, że w sumie po co mają płacić
  • Odpowiedz
@Katedra_z_chlebkiem: Racja, to ,,wypychanie" prasy niezależnej działo się w wielu miejscach. ,,Darmowa" samorządowa gazeta bywa rozprowadzana pod same drzwi, jakie szanse ma wtedy prywatna, za którą jeszcze trzeba zapłacić?

Smutne, bo wielu mieszkańców nie potrafiło odróżnić, że to nie to samo (sic!).


To nie zawsze jest nachalna propaganda. Przeglądaliśmy setki takich gazet władzy. Czasem są to subtelności - jest wypowiedź radnych (ale nie z opozycji), tu felieton burmistrza, kilka zdjęć z
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska a słyszeliście o gminie, która wydaje portal internetowy w INNEJ gminie (rządzonej przez polityczną konkurencję), żeby prowadzić propagandę, ale dla odmiany w drugą stronę (tzn. jak źle się żyje w mieście)? ( ͡° ͜ʖ ͡°) W dodatku udają, że ich portal nie jest finansowany z publicznych pieniędzy.
  • Odpowiedz