Wpis z mikrobloga

Cześć
projekcie używam arduino nano, BH1750, W5500 i 8 przekaźników. Zarówno BH1750 jak i W5500 są na 3,3V, zasilane bezpośrednio z pinu 3v3 w arduino nano, przekaźniki są bezpośrednio ze źródła 5v, co nie jest istotne w sumie później. Co ważne, 3v3pin obsługuje do 50mA (nota z neta), używając tylko W5500 napięcie spada do 2,3V (czasami mój projekt działa z Cayenne, czasami nie, z powodu tego spadku napięcia), a z BH1750 spada całkowicie. Niestety, zrobiłem już wszystkie skrócenia przewodów, zarobienie itp.
Moje pytanie brzmi, czy mogę podłączyć drugie zasilanie 3,3v bezpośrednio do 3v3pin w arduino nano, aby zasilić inne elementy? Arduino nadal będzie zasilane z "usb" z 5V. Czy mógłbym coś podpalić, czy jest to całkowicie bezpieczne?

#technologia #arduino #programowanie #diy #elektronika #elektryka #majsterkowanie #smarthome
  • 4
W Twoim przypadku, korzystanie z pinu 3V3 w Arduino Nano może prowadzić do problemów ze spadkiem napięcia, ponieważ obciążenie przekracza możliwości prądowe pinu 3V3. Dlatego warto rozważyć dodanie zewnętrznego stabilizatora napięcia 3,3V, aby dostarczyć odpowiedni prąd do Twoich urządzeń.

Oto co możesz zrobić:

Zastosuj zewnętrzny stabilizator napięcia 3,3V (np. AMS1117-3.3, LD1117V33 lub LM3940). Podłącz wejście stabilizatora do źródła zasilania 5V (np. z pinu VIN Arduino Nano, jeśli Arduino jest zasilane przez USB)
Warto zauważyć, że podłączanie drugiego zasilania 3,3V bezpośrednio do pinu 3V3 w Arduino Nano może nie być bezpieczne i może prowadzić do uszkodzenia układu Arduino. Dlatego zalecam użycie zewnętrznego stabilizatora, aby dostarczyć odpowiedni prąd dla Twoich urządzeń.


@sorek: Tego w zasadzie szukałem, a po kilku linkach z goole nie znalazłem bezpośredniej odpowiedzi. W ogóle cała odpowiedź brzmi jak z chatuGPT :D A po tagu widzę, no ale też i fajnie czasami
@sorek: No to zauważyłem, chodzi mi o to, że ogólnie czasami warto zapytać się na ogólnym forum, gdzie jakiś ekspert czasami zajrzy, bądź po prostu doświadczona osoba. A tak to od wczoraj mi wszystko śmiga, pięknie czujnik mierzy nasłonecznienie, a drugi moduł przesyła przez ethernet. Zasilane z jakiejś tyci przetwornicy z 5v na 3,3v