Wpis z mikrobloga

Rosyjscy okupanci przejęli rezerwat Askania Nowa z którego pochodzą czarnobylskie konie Przewalskiego. Tam również żyje największa populacja tego gatunku.

Kilka dni temu biuro prasowe rezerwatu poinformowało, że kontrolę nad rezerwatem przejęły wojska okupacyjne. Miało to miejsce po tym, jak do placówki w dniu 20 marca 2023 roku przybył pierwszy zastępca szefa administracji Władimira Putina, Siergiej Kirijenko, a także „pełniący obowiązki gubernatora” okupowanej części obwodu chersońskiego Władimir Saldo (kolaborant) oraz nieznana osoba w roli "nowego dyrektora", powołanego przez Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ekologii Obwodu Chersońskiego. "Nowy dyrektor" zarejestrował w jednolitym państwowym rejestrze osób prawnych Federacji Rosyjskiej nowy podmiot prawny Państwowy Instytut Autonomiczny "Rezerwat Biosferyczny Askania-Nowa" (bez nazwy F. E. Faltz-Feina) z datą wpisu 7 marca 2023 roku.

Od tego momentu administracja ukraińska nie jest w stanie zapewnić należytego bezpieczeństwa i, tym samym, rezerwat oraz jego dalsze funkcjonowanie jest bezpośrednio zagrożone. Personel pozostaje na miejscu, ale odmówił współpracy z okupantem przy czym nadal opiekują się zwierzętami. Problemem są nie tylko Rosjanie ale i topniejące fundusze, które do tej pory trafiały z Unii Europejskiej i USA. Pozwalały one pokryć najpilniejsze bieżące koszty, jak pasza dla zwierząt, paliwo czy też zakup drewna na potrzeby napraw i odbudowy pomieszczeń dla zwierząt.

Jakby tego było mało, to na rosyjskich kanałach telegramowych pojawiły się zdjęcia rosyjskich żołnierzy, którzy urządzili sobie polowanie na żyjące w rezerwacie zwierzęta (*zdjęcie poniżej). Istnieje spore ryzyko, że zwierzęta będą wywożone w głąb Rosji.

*Wspomniane zdjęcie udostepnione przez żołnierza służącego w rejonie Nowej Askanii. Jak widać, wszędzie rosyjskie flagi zaś kanał nazwany "Front południowy" pełen jest proputinowskiej propagandy.
Podpis zdjęcia: "Mniam - mniam".

Źródło: askania-nova-zapovidnik

#ukraina #rosja #ukraina #wojna #ruskimir
Sweet-Jesus - Rosyjscy okupanci przejęli rezerwat Askania Nowa z którego pochodzą cza...

źródło: 339325627_959153355328381_2335054427568901810_n

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 3
O samym rezerwacie:
Rezerwat Biosfery „Askania-Nowa” im Friedricha Falza-Feina jest rezerwatem państwowym zażądanym przez Narodową Akademię Nauk Rolniczych Ukrainy. To najstarszy stepowy rezerwat biosfery na ziemi oraz największy obszar rezerwatu stepowego w całej Europie, którego powierzchnia wynosi 33 300 hektarów. Obecne w nim ekosystemy to ponad 500 gatunków roślin wyższych oraz ponad 3 tysiące gatunków zwierząt. W 1984 roku Askania została wpisana przez UNESCO na listę rezerwatów biosfery.

Kamieniem węgielnym, który doprowadził do powstania rezerwatu była woliera dla ptaków jaką otrzymał od swoich rodziców 17-letni Friedrich von Falz-Fein w nagrodę za zdanie egzaminów wstępnych do gimnazjum. Później na ich podwórzu zaczęły pojawiać się również zwierzęta stepowe. Gdy Friedrich dorósł i zauważył, że owce jakie hodował na sprzedaż wyrządzają ogromne szkody wśród roślinności stepowej w regionie, zapragnął zachować ten obszar w naturalnym stanie. W ten oto sposób jego hobby zmieniło się w misję życia. W roku 1898 roku wyłączył z użytku gospodarskiego część swoich ziem i ogłosił utworzenie rezerwatu. Z posiadanych 5 tysięcy hektarów majątku pozostawił tylko 3 tysiące hektarów gruntów ornych. Praktycznie cały dochód pochodzący ze sprzedaży owiec oraz futra wydawał na rozwój rezerwatu. W pierwszych 25 lat funkcjonowania udało mu się tam sprowadzić kangury, strusie, australijskie emu oraz tybetańskie jaki oraz konie Przewalskiego.

Do 1998 roku zoo w Askanii Nowej miało w swoim posiadaniu aż 352 źrebiąt. Obecnie żyje tam 93 osobników koni Przewalskiego, co stanowi około 7% światowej populacji.
  • Odpowiedz