Wpis z mikrobloga

hej wołyniacy, przegapiliście to w 2016 roku? Moim zdaniem jest to lepsze niż zwykłe "sorry shit happens", powiedział te historyczne słowa w polskim sejmie. Prosili o wybaczenie zbrodni jakie popełnili na nas, te słowa padły w Polsce z ust prezydenta Ukrainy.

https://dzieje.pl/aktualnosci/prezydent-ukrainy-wybaczamy-i-prosimy-o-wybaczenie

Jesteśmy inspirowani przez liderów naszych Kościołów, którzy po bardzo tragicznych kartach wspólnej historii mówili: wybaczamy i prosimy o wybaczenie - mówił w środę w polskim parlamencie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

"Uważam, że powinniśmy wkładać wszelkie nasze wysiłki i działania w to, by doprowadzić do pojednania i połączenia naszych narodów" - podkreślił Poroszenko.

Polityk odwołał się też do słów prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, który powiedział, że "przeszłość, nawet najbardziej dramatyczna, nie może dzielić" Polski i Ukrainy.

"Jesteśmy inspirowani przez liderów naszych Kościołów, którzy po bardzo tragicznych kartach wspólnej historii, mówili właśnie o tym, że wybaczamy i prosimy o wybaczenie" - podkreślił ukraiński prezydent, wywołując brawa.

#ukraina #wolyn #bandera #historia #polska
Pobierz BayzedMan - hej wołyniacy, przegapiliście to w 2016 roku? Moim zdaniem jest to lepsze...
źródło: poroszenko
  • 22
@BayzedMan: jak zmieni się przywódca w Rosji na bardziej serdecznego.

@JPRW jeżeli różnica ofiar wynosi ponad 10:1 to zaczynanie zdania od "wybaczamy" to co najmniej nietakt. Poroszenko dał do zrozumienia tak jakby stosunek ofiar był mniej więcej równy.
jeżeli różnica ofiar wynosi ponad 10:1 to zaczynanie od zdania od "wybaczamy" to co najmniej nietakt.


@Grooveer: Bo co, bo ty tak powiedziałeś? Czy może jest jakieś rozporządzenie ONZ gdzie piszą "można wymordować 10% tego co wam zabili, no problem mate" ?
jeżeli różnica ofiar wynosi ponad 10:1 to zaczynanie zdania od "wybaczamy" to co najmniej nietakt.


@Grooveer: Ale ty rozumiesz, że to jest cytat? Wiesz skąd on się wziął? Chyba słyszałeś o liście polskich biskupów do niemieckich z 1965?
I jeszcze raz pytam: zbrodnie się potępia, bo są zbrodniami i ucierpieli w nich niewinni ludzie czy potępia się, bo tak wynika z tabelek w exelu?
Jeżeli o mnie chodzi to nie chcę żadnych przeprosin od Ukraińców, bo mi to zwisa. Wołyń w ogóle nie stanowi istotnego punktu w moim życiu. Z wykształcenia jestem historykiem. O wiele bardziej interesują mnie zbrodnie Aleksandra Wielkiego...

Jedocześnie mam dość drenowania państwa polskiego przez Ukrainę, w tym trucie nas radioaktywnym zbożem i udawaniem, że nie ma tematu.
a po co Poroszenko go użył? By wywołać odczucie symetrii? Polecam przesłuchać film, który dałem wyżej.


@Grooveer: Bo też doświadczyli niesprawiedliwości z naszej strony?
To był przełom w stosunkach polsko-ukraińskich, niezależnie jak chcesz to obrócić.
@BayzedMan: Typ przez rok udaje wielkiego wspierającego Ukrainę co zdjął różowe okulary, a nagle stał się pierwszym do rozliczania Wołynia, gdy poprzednie wpisy już na nikim wrażenia nie robiły. Najlepsze jest to jak ostatnio pisał że Polacy zostaną wystawieni jeżeli chodzi o odbudowę Ukrainy, a Zelenskyy pierwsze co zrobił gdy przyjechał to podpisał papier że polskie biznesy będą miały pierwszeństwo. Na początku był to nawet dobry trolling ale widać że już
Nie ciekawią mnie wypowiedzi randomów z ulicy u jakiegoś jutubera

a po co Poroszenko go użył?


@Grooveer: Bo w nawiązaniu do tej formuły z 1965 z listu polskich biskupów do niemieckich, 40 lat później taką sama formułę "wybaczamy i prosimy o wybaczenie" wybrali biskupi polscy i ukraińscy (greckokatoliccy) we wspólnym liście. Bez licytowania się na ogrom krzywd i liczbę ofiar. I do tego nawiązał Poroszenko, zresztą on to wprost powiedział w
@Grooveer: No obejrzałem. Nie bardzo wiem, co tam takiego ciekawego. W sumie to uwagi tyle trafne co banalne i to w kontekście do jakiegoś tam jeszcze bardziej banalnego apelu nagranego lata temu.