Wpis z mikrobloga

Nie zależy mi, by prezydent Ukrainy czy inni urodzeni po drugiej wojnie światowej Ukraińcy przepraszali mnie za zbrodnie UPA. Tak samo sam nie widzę potrzeby przepraszania współcześnie żyjących Żydów za polskich szmalcowników, kolaborantów i morderców z czasów tamtej wojny, a współcześnie żyjących czarnoskórych za czasy niewolnictwa u białych.
Nikt nie ma obowiązku przepraszać za czyny innych ludzi tylko dlatego, że byli to ludzie tej samej narodowości, rasy czy religii. I z mojego punktu widzenia jest to niesprawiedliwe.
A państwa powinny przepraszać i zadośćuczyniać za zbrodnie własne, a nie jednostek i grup działających na własny rachunek - chyba, że zezwoliły na działania tych grup i jednostek. Oczywiście, nie powinny też zabraniać mówienia o zbrodniach jednostek i grup w imię fałszywego poglądu, jakoby godziło to w dobre imię całego narodu. Ani tym bardziej wynosić zbrodniarzy na piedestał.
Ale właściwym adresatem roszczeń zarówno w przypadku ludobójstwa na Wołyniu, jak i działań tych Polaków, którzy pod okupacją hitlerowską zabijali Żydów lub wydawali ich nazistom jest - poza samymi sprawcami lub ich spadkobiercami - państwo niemieckie. Bo to ono wtedy sprawowało na tych terenach władzę. Owszem, Republika Federalna Niemiec nie jest bezpośrednim kontynuatorem Rzeszy, ale przejęła jej majątek i zobowiązania.

#libertarianizm #ukraina #wojna #rosja #bekazonuc
  • 31
@ChamskoCytuje: Zaraz po wojnie? Której? Drugiej światowej? W ZSRR całe pokolenia wychowywały się na ounowskiej propagandzie? A potem już w niepodległej Ukrainie starzy komuniści jak Krawczuk, Kuczma, a potem jeszcze Janukowycz (z krótką przerwą na Juszczenkę) to byli wojujący nacjonaliści, którzy budowali po trzy pomniki Bandery w tygodniu, tak?
@ChamskoCytuje: Masz mi wytłumaczyć, kto wychowywał te "całe pokolenia" na propagandzie OUN-B zaraz po wojnie, bo mi wychodzi, że to musieli być Stalin, Chruszczow i Breżniew.
@ArekMaupa: Ja nie neguję istnienia ukraińskich nacjonalistów i nacjonalistycznej propagandy tyko pytam, w jaki niby sposób miała się ona zacząć zaraz po wojnie i objąć kilka pokoleń ludzi.
@ChamskoCytuje: bo po prostu nie maja innej historii


@Mein_Kraft: No nie mają, ale w sumie co nas to obchodzi. Niech czczą kwiatki na polach czy jakichś Ukraińców zasłużonych nauce, kulturze. Po prostu nie chcą przyznać się do błędu i będą szli w zaparte, co jest słabe biorąc pod uwagę, że gdyby nie Polska to aktualnie nie mieliby już kraju, bo robimy za paczkomat na czołgi. Jakoś Niemcy potrafią przepraszać za
@JPRW: chodziło mi o to że propaganda pro upa nie była narzucona odgórnie, przez rząd tylko na odwrót- oddolnie. Społeczeństwo biorące w tym udział wybielało się, znalazło się paru historyków z niezbyt naukowym podejściem do tematu i gotowe.
Podobnie do RFN po wojnie- naziści zniknęli, w drugim pokoleniu cichutko, a potem nagle wnuk ssmana jest dumny z tego co dziadzia robił na wojnie