Wpis z mikrobloga

Jakiś użytkownik ostatnio przeredagował stronę o fladze UPA na wiki (nawet zmienił nazwę artykułu z "Flaga OUN-B" na "Flaga czerwono-czarna") żeby było że jednak to wcale nie chodzi o UPA i te barwy mają rzekomo długą tradycję. Pewnie tylko po to żeby potem się tym podpierać jako źródłem (czyżby ktoś z vykip.ua? xD)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_czerwono-czarna
Tak było wcześniej
https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Flaga_czerwono-czarna&diff=prev&oldid=67325420&diffmode=source

#wojna #ukraina #upa #wikipedia
  • 9
@Fennrir: nie ma długiej tradycji. W dziewietnastym wieku-pod koniec, barwy pojawiły się na obrazie o tematyce kozackiej. W zbiorach muzealnych(online) trudno taką znaleźć. Ja nie znalazłem.
nie ma długiej tradycji. W dziewietnastym wieku-pod koniec, barwy pojawiły się na obrazie o tematyce kozackiej. W zbiorach muzealnych(online) trudno taką znaleźć. Ja nie znalazłem.


@zeMadafaka: Wystarczy przeczytać?
Jako element symboliki wojskowej czerwień i czerń była wykorzystywana już przez Kozaków, co widać na obrazie Ilja Riepina „Kozacy piszą list do sułtana”, tworzonym w oparciu o wiedzę Dmitrija Jawornickiego - ówczesnego historyka specjalizującego się w dziejach Kozaków zaporoskich. Na dziele tym kopie
BayzedMan - > nie ma długiej tradycji. W dziewietnastym wieku-pod koniec, barwy pojaw...

źródło: Ilja_Jefimowitsch_Repin_-_Reply_of_the_Zaporozhian_Cossacks_-_Yorck

Pobierz
@BayzedMan:
Strzelcami Siczowymi to dowodził Konowalec czyli antypolska menda będąca potem przywódcą OUN, tak więc to też nie jest żadna neutralna symbolika (możliwe że stamtąd Bandera wziął te kolory, bo umundurowanie banderowcy mieli wzorowane na nich). Zresztą nawet jakby te barwy faktycznie miały wielowiekową historię to i tak obecnie kojarzą się z UPA, to mniej więcej tak jakby ktoś w artykule o fladze III Rzeszy wymieniał przykłady wcześniejszego wielowiekowego użycia swastyki