Wpis z mikrobloga

ZBOŻE Z #ukraina ZALEWA NASZ RYNEK!

Polski rolnik nie ma gdzie sprzedać swoich płodów rolnych po uczciwej cenie!

Potrzebne dopłaty dla krajowych producentów zbóż! Gdyby nie "techniczne" (r) (tm) zboże ze wschodu ceny byłyby wyższe!

Afera! Przetwórcy zatowarowali się kukurydzą z Ukrainy zamiast kupić od naszych!


A teraz popatrzmy na spokojnie na ceny.

Kukurydza
Polska (ceny miesięczne MinRol):
- maj 2022 (największa "górka" zeszłoroczna): 1472 zł
- luty 2023: 1287 zł
- Zmiana: spadek o 12%!

No trochę jest... Popatrzmy teraz na europejskie / światowe giełdy towarowe.

Euronext/Matif (największa towarowa giełda europejska)
- maj 2022: 373,50 €/t (sesja na zamknięcie z najwyższą ceną)
- marzec 2023: 274,75 €/t (sesja na zamknięcie z najniższą ceną w ostatnim czasie)
- Zmiana: spadek o 27%!

Ale jak to?! Ponad dwa razy większy spadek na paryskiej giełdzie niż w polskich skupach? To pewnie też przez ukrów?
Okej. Popatrzmy na największą giełdę w USA, największym producentem kukurydzy na świecie.
- maj 2022: 818,25 $/buszel
- marzec 2023: 613,50 $/buszel
- Zmiana: spadek 25%!!!

Minimalnie niższy procentowy spadek w analizowanym okresie niż w Paryżu. I dalej dwa razy ponad większy niż Polsce. Wnioski?
Surowce rolne drożeją na całym świecie. Jest to oczywiście pokłosie sytuacji na Ukrainie. Ale teraz ceny po prostu powracają do stanu sprzed kacapskiego ataku. Za to rolnicy w Polsce żądają miliardów złotych (!!!) dopłat. Bo nie sprzedali surowca zaraz po żniwach. Bo im się oczy świeciły na ceny z maja - KIEDY NIKT NIE MIAŁ JUŻ ZBOŻA i pluł sobie w brodę, że mógł trzymać i zarobić krocie. A tak zarobił - tyle, że normalnie, mniej niż na tym majowym peaku. No i teraz chciwość wzięła górę i się niestety przejadą panowie rolniki. I wiecie co? Dostaną kasę. Bo jest rok wyborczy...

Jak ktoś to usprawiedliwia tym, że "posłuchał Kowalczyka" to sorry, ale jedno wielkie iks de. Macie pis0wcy swoich wybrańców, na których żeście tak głosowali ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wołam @rolnik_wykopowy @wojtoon

#rolnictwo #neuropa #4konserwy #wojna #rosja #ukraina
mentari - > ZBOŻE Z #ukraina ZALEWA NASZ RYNEK! 
 Polski rolnik nie ma gdzie sprzedać...

źródło: Zrzut ekranu 2023-03-30 195726

Pobierz
  • 22
via Android
  • 1
@rolnik_wykopowy dlaczego od razu mnie od razu obrażasz? Info z wczoraj:

Cele do realizacji uzgodnione podczas rolniczego „okrągłego stołu”

Rząd RP wystąpi do Komisji Europejskiej o przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy

Wzmocnione zostają kontrole na granicy. Do czasu otrzymania wyniku badania transport zostaje wstrzymany.

600 mln złotych z budżetu krajowego trafi do producentów pszenicy i kukurydzy.

Dodatkowe 520 mln złotych z rezerwy kryzysowej trafi do rolników. Będą uwzględnione pozostałe gatunki zbóż
@mentari: no zrzucili znowu odpowiedzialność za swoje debilne decyzje na ludzi. Dadzą im małą część tego co są stratni i pozwolą im wybudować silosy bez pozwolenia. Dadzą jakiś kredyt.

To nie jest rozwiązanie problemu tylko zapchanie twarzy byle do wyborów.
via Android
  • 1
rolnicy nie chcą żadnych dopłat, chcą zamknięcia granic albo racjonalnego eksportu z ukrainy do portu i tam gdzie ma jechać, a nie #!$%@? nam rynku


@siodemkaxx racjonalny eksport z Ukrainy? Przecież przetwórcy, odbiorcy, skupy sobie kupują ukraińskie ziarno legalnie. Nie przechwytują tranzytu. Co da więzienie do portów jak nie ma popytu międzynarodowego?
@mentari: legalnie nie przejeżdża przez granice, 0 kontroli papierów, fitosanitarnej i pozostałości, to nie jest legalnie... skoro nie ma popytu to na #!$%@? to przywozic? miał być wielki kryzys bo z ukrainy zboże nie pojedzie do afryki, okazało się że to jedno wielkie #!$%@?, nikt nie głoduje, za to polska ma #!$%@? rynek przez zboże z holenderskich, niemieckich czy francuskich kołochozów na ukrainie...
@mentari: W którym fragmencie jest napisane, że "rolnicy żądają" , jak to ładnie wytłuszczyłeś wyżej? I co najlepsze, to na dzień dobry napisałeś rozwiązanie problemu, które jakby było zastosowane od razu, to nie byłoby problemu, a te dotacje niech sobie w dupę wsadzą.
  • 2
800zł na te pore na maxa


Czyli nieco taniej niż w 2021 o tej porze, a znacznie drożej niż w 2020 i 2019. O co chodzi?
Widzisz ceny na światowych rynkach? Widzisz ceny w innych krajach UE? Widzisz, że w Polsce spadki są mniejsze?

@rolnik_wykopowy @Aquamen @Koniasz @MaxiWezu

rolnicy nie chcą żadnych dopłat, chcą zamknięcia granic albo racjonalnego eksportu z ukrainy do portu i tam gdzie ma jechać, a nie #!$%@? nam
  • 2
skoro nie ma popytu to na #!$%@? to przywozic?


Teraz już silosy załadowane pod korek. W styczniu import już maleje powoli jeśli chodzi o pszenicę i rzepak.
Rolnicy zamiast sprzedawać na żniwa i podpisywać kontrakty to kisili towar w magazynach, zachciało się spekulować?

miał być wielki kryzys bo z ukrainy zboże nie pojedzie do afryki, okazało się że to jedno wielkie #!$%@?, nikt nie głoduje, za to polska ma #!$%@? rynek przez
Masz jakieś przemyślenia?


@mentari: Może bym miał gdybym przeczytał chociaż jedno zdanie z twojego wpisu. Ale nie przeczytałem a co ważniejsze nawet nie zamierzam.
aha wpisu nie czytałeś, ale plusujesz (losowy?) komentarz do niego?


@mentari: Wyświetlił mi się twój wpis którego nie rozwijałem jak i najbardziej plusowane komentarze. Przeczytałem je i z jednym z nich się zgadzam więc dałem plusa. Już wyjaśnione czy coś jeszcze mam rozjaśnić ?
Chcesz plusa czy o co chodzi ? Bo jak tak bardzo chcesz to mogę dać.
@mentari pewien kontyngent i cło a nie róbta co chceta, wiesz o ile podrozaly nawozy paliwo pracownicy i wszystko inne do produkcji? ludzie musieli kupic nawozy na jesieni i wysiac pod zboże ozime a nawozy były po 5k za tone i teraz maja pszenice po 800zl sprzedac i sie cieszyc?