Wpis z mikrobloga

@kubekmonte: Łemkowie i Bojkowie chyba mieli ambiwalentny stosunek do Ukrainy, bo woleli Rosję.
Zresztą Ukraińcy pomimo, że uważali ich za część swojego narodu to uważali ich za gorszych że względu na ich specyficzny język.
@kubekmonte:

Znalazłem taką stronę o Ukraińcach w Polsce.

Jak oceniacie jej wiarygodność i retorykę?

Jak dla mnie jest w tym jakiś zakamuflowany upowski rewizjonizm (np nienazwanie agresji Niemiec na Polskę wojną)

Nie znalazłem nigdzie potwierdzenia, żeby dokonano w kwietniu mord na Ukraińcach, nawet na ukraińskiej Wikipedii. Na ukraińskie Wikipedii wskazali też, że chodzi o Łemków, a nie o Ukraińców. Przyjrzałem się też temu co napisali tutaj o Rzeszowie. Uważają, że tam
@kubekmonte: @Mirzani Ogólnie to tak zwana Zakerzonie jest wśród ukraińskich nazioli gorącym tematem, bo oni uważają, że zabrano im ziemie, raz, że w wyniku polonizacji i latynizacji, a dwa, że w wyniku wojen, przy okazji ignorują masę rzeczy od pochodzenia ludów wołoskich, po stany faktyczne z różnych momentów i to, że oni też byli osiedlani tu i tam.
@lycaon_pictus ludzie tam mieszkający w ogóle uznawali się za Ukraińców/Łemków? Zastanawia mnie w kontekście co gdyby nie było Akcji Wisła, czy Ci ludzie daliby się spolonizowac, czy mielibyśmy tu problem etniczny jak w Jugosławii
@kubekmonte:

ludzie tam mieszkający w ogóle uznawali się za Ukraińców/Łemków? Zastanawia mnie w kontekście co gdyby nie było Akcji Wisła, czy Ci ludzie daliby się spolonizowac, czy mielibyśmy tu problem etniczny jak w Jugosławii

Tak, na wskutek wydarzeń 1918-1949 zaczęli się identyfikować jako Łemkowie lub Ukraińcy, co też nie identyfikowało ich poparcia dla UPA czy nawet chęci odcięcia się od Polski - z tym serio bywało różnie. Jakby nie było wywózek