Wpis z mikrobloga

Mirki pomocy. Mam hulajnogę którą producent zaleca ładować po każdej przejażdżce. Nie ma problemu pomyślałem. Będę ją odpinał z ładowarki tylko jak będę wyjeżdżać hulają i podpinać zaraz po powrocie.

Niestety dalej w instrukcji było napisane żeby odpisać baterię od prądu jak tylko załaduje się do pełna. Bateria jest litowo-jonowa, kiedy bateria jest naładowana dioda na zasilaczu zmienia kolor z czerwonego na zielony. Gdybym dostawał jakąś notyfikację to jeszcze okej no ale bez przesady nie będę zerkał na nią co 15 minut żeby wiedzieć czy to już.

Myślałem o użyciu jakiegoś smart gniazdka - niektóre mają statystyki poboru mocy. Czy jest jakieś które umożliwia odcięcie prądu jeśli pobór spadnie poniżej jakiejś tam wartości? Druga opcja, albo pierwsza rozszerzona: mógłbym też Raspberry PI z kamerą ustawić nad ładowarką i wysyłać sygnał do gniazdka jeśli kolor diody zmieni się na zielony?

Możecie polecić jakieś gniazdko które ma taką funkcję?
A może macie inny pomysł jak ugryźć temat?

#elektronika #smarthome
  • 15
ogólnie to bateria powinna się ładować do napięcia nominalnego czyli ogniwo do 4,2V MAX !!! Jaki masz zasilacz i jakie napięcie on daje?
@xyz_xyz: Pięknie! O coś takiego mi chodziło. Rozumiem że aplikacja na telefonie musi mieć połączenie z gniazdkiem bo to w aplikacji jest warunek wyłączenia/włączenia zapisany. Jeśli np będę poza zasięgiem internetu albo rozładuje mi się telefon to automatyzacja zadziała?
@RisingKnee: Nie ma się co tak spinać z tym ładowaniem. Trzeba odłączać od ładowarki po to, żeby bms w baterii zbalansował ogniwa. Zwyczajnie ładuj i tyle. To czy odłączysz 1 godzinę po naładowaniu czy 5 minut to nic nie zmienia.
@RisingKnee: NIe przejmowałbym się tym zapisem o odłączaniu, no chyba że planujesz zostawiać ją podłączoną na tygodnie lub miesiące.
Najprościej bym podłączył do jakiegoś czasowego wyłącznika i ustawiał na godzinę dwie lub ile tam potrzebujesz.