Wpis z mikrobloga

#pgg #wegiel #tauron
Sezon grzewczy ma się ku końcowi, więc pytanie do wykopków z piecem na groszek - jak oceniacie węgle z PGG? Ewentualnie te z Tauronu, jeżeli są tu w ogóle tacy, którym udało się kupić. Karolinka, Pieklorz, Karlik, Retopal.

Sam paliłem Karlikiem i oceniam na 3/10, niestety kaloryczność niska a popiołu (dość syfiastego) w cholerę. Kultura spalania średnia - potrzebuje też silnego nawiewu, żeby się dobrze dopalał, ale na szczęście nie tworzył jakichś koszmarnych spieków. W każdym worku dobra garść miału. Dla porównania zeszły rok paliłem Lwem - kaloryczność tego na oko ~15-20% wyższa, popiołu ze dwa razy mniej, w worku zero miału - dałbym 7/10. Z innych miałem głównie wynalazki od Januszy ze składów, też zazwyczaj lepsze albo znacznie lepsze niż ten Karlik.
  • 6
@cichy-spokojny-grzeczny: Oceniłbym na 6/10, miałem niekiedy problemy z dobiciem do zadanych 60C na piecu. Palnik sv200, robiły się dosyc często spieki w środku, ale to moze wynikac z tego ze dawałem duzy nadmuch, żeby temperatura doszła. Na ile miałes dmuchawe ustawioną ?
@plemo: Mam sterownik z PIDem i on sobie sam płynnie steruje wszystkim. Niemniej jednak można mu wzmocnić nadmuch albo zmniejszyć jeżeli nie radzi sobie z węglem na fabrycznych ustawieniach, więc zwiększyłem nadmuch i jeszcze dokręciłem parametry - tak aby zaczął podkładać większe porcje ale rzadziej.
Mam sterownik z PIDem i on sobie sam płynnie steruje wszystkim. Niemniej jednak można mu wzmocnić nadmuch albo zmniejszyć jeżeli nie radzi sobie z węglem na fabrycznych ustawieniach.


Nie ruszałęm PID ale tak tym co paliłem w zeszłym roku o niebo lepszy. W porównaniu do karlika który jest mniej kaloryczny popiołu dużo i spieki. Ale prawdziwym popiołowym mistrzem jest to różowe gówno od Taurona jeszcze mniej kaloryczny od karlika a popiołu od
@cichy-spokojny-grzeczny Karlikiem ze składu paliłem w zeszłym roku. w tym roku Karlikiem z kopalni. Spalało się tak samo, czyli średnio. Trochę spieków i popiołu jest, ale nie ma tragedii, chociaż ze składu u siebie jak kupowałem inny eko to się palił lepiej, było mniej popiołu i był bardziej kaloryczny. Ja palę na retorcie i się spala z powodzeniem a dmuchawę mam na 35% z małą dawką całą zimę tak jechałem. Moj brat