Wpis z mikrobloga

Pewnie było pierdyliard razy, ale będzie jeszcze raz ( ͡° ͜ʖ ͡°) planuję zakup nowej grafiki - wybór padł na RTX4070ti lub Radeon 7900XT. Po oglądnięciu kilkunastu filmików i przeczytaniu kilkudziesięciu stron nadal nie jestem w pełni zdecydowany która z nich wziąć.

Jeśli chodzi o RTXa to słabo wygląda to 12GB VRAMu na obecne czasy, na plus oczywiście DLSS i obsługa RT. Radeon posiada 20GB VRAM ale softwarowo nie dojeżdża do nVidii.

Mam Ryzena 5 5800x i gram w rozdzielczości 3440-1440p 144Hz.

I teraz:

1. Która z tych kart ostatecznie wziąć? Procesor wydaje się być w stanie obsłużyć oba modele, ale może w którymś z nich wystąpi bottleneck?

2. Mam dość leciwą płytę główną, ze złączem PCI-E 3.0, wiem, że będzie przez to bottleneck karty na PCI-E 4.0 ale czy niewielki rzędu kilku % czy spory rzędu kilkunastu?

#pcmasterrace #komputery #nvidia #amd
  • 8
@qbuteq: ja gram w 2560x1440 i mam podobne dylematy. Mam jeszcze 3 tygodnie na decyzję, do premiery 7800X3D na którego czekam. Długo byłem zdecydowany na 4070ti, ale taniejące Radeony jeszcze mnie zmuszają do zastanowienia się nad wyborem. Generalnie nie chcę referentów, więc rozważam PNY XLR8 4070ti oraz 7900 XT / XTX w wersji Red Devil. Wydaje mi się, że na przyszłość 7900 ma o wiele lepszy potencjał do odsprzedaży bo nawet
@qbuteq: Ostatnio przesiadłem się na 4070Ti i do grania w 2k w 75hz z RT wystarcza spokojnie. Za RTXem przemawia też DLSS3, który podbija ci klatki co najmniej x2 za to Radeony tańsze, lepsza szyna i większy VRam ale gorsze w RT i nie tak dobry upscaling.
@MrGalosh: Niby nie, ale też do roboty mi była potrzebna i się świetnie sprawdza w porównaniu do GTX 1080Ti, którego miałem dotychczas. No jak się chce mieć jednak spokój na tę ładnych parę lat to myślę, że jednak warto zainwestować w coś mocniejszego a bo zawsze też monitor można zmienić po jakimś czasie i będzie jak znalazł :D