Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika

Jak to jest z tymi nowymi zasadami rozliczania?

Założyłem dwie instalacje. W jednej mam zużyte więcej niż wyprodukowalem a w drugiej mam wyprodukowane jakies 200kwh więcej niż zużyłem. Do kiedy mogę odebrać ta energię? Bo wolałbym ja zużyć niż oddać za 20% ceny

Obie instalacje na firmie jeśli ma to jakieś znaczenie
  • 11
  • Odpowiedz
@MercedesBenizPolska: Jak oddajesz to sprzedajesz, nie możesz tego zużyć już.
Cena odkupu jest obecnie niższa nić cena zakupu, do tego zawsze płacisz opłatę dystrybucyjną.
I nie oddajesz za 20% ceny, tylko w normalnej cenie, ale tylko za 20% ceny max ci oddadzą na konto, za resztę opłacasz rachunki.
  • Odpowiedz
@MercedesBenizPolska:

W net-billingu energia wprowadzona do sieci przeliczana jest na wartość pieniężną w złotówkach. Wartość ta trafia na wirtualne konto prosumenta, które prowadzi sprzedawca energii. Z tego konta prosument płaci za energię elektryczną pobraną z sieci. Jest to tak zwany depozyt prosumencki. Jego wartość może być wykorzystywana przez kolejne 12 miesięcy od wprowadzenia na konto. W międzyczasie są wprowadzane kolejne środki za energię wyprodukowaną w kolejnych miesiącach, ale w pierwszej kolejności
  • Odpowiedz
@slavkowsky: dzięki, nigdzie nie mogłem tego znaleźć wytłumaczonego tak jasno jak podesłałeś.

Czyli ten prosument którym tak straszyli to w sumie jest spoko. Ja foto zakładałem żeby nie płacić rachunków za prąd po 8k a nie żeby sprzedawac energię i na niej zarabiac
  • Odpowiedz
@PrawieJakBordo: @MercedesBenizPolska
Od 1 lipca wszyscy prosumenci którzy założyli instalacje po 1 kwietnia 2022 przechodzą na taryfy godzinowe. Zamiast dostawac kasę po średniej cenie będa dostawali po cenie z danej godziny.

Poniżej wykres cen w słoneczny dzień. Wystarczy sobie wyobrazic średni poziom ceny tego dnia (~680?) i średnią cene z czasu kiedy świeci słońce(~500?) i widać że będzie mniej atrakcyjnie a asymetria cen będzie sie pogłebiać. Od ~2035 starzy prosumenci tez
zibizz1 - @PrawieJakBordo: @MercedesBenizPolska 
Od 1 lipca wszyscy prosumenci którzy...

źródło: 1678890043220

Pobierz
  • Odpowiedz
@slavkowsky: To prawda, ale z drugiej strony energia sprzedawana jest po cenie rynkowej a kupowana z dopłatą rządowa(cena ustalana z URE), wiec były miesiące że cena skupu była wieksza niż sprzedaży z dystrybucją. Oczywiście to był wyjątkowy rok i będzie gorzej dla nowych prosumentów ale wydaje mi sie że ten rok był dla korzystniejszy dla nowych
  • Odpowiedz