Wpis z mikrobloga

Pytanko,
Bliska mi osoba ma kilkadziesiąt tysięcy PLN ze spadku, które leżą na koncie oprocentowanym 0.01% i chce żeby chociaż wolniej traciły na wartości.
Wymyśliła żeby część wpłacić na lokatę (40 %), za 30 % kupić walutę papierową Frank/funt/cokolwiek, za 30 % kupić złoto w sztabce/sztabkach.
Jak to zrobić, gdzie to zrobić? żeby nie dostać nie wiem, fałszywej waluty fałszywego złota czy z horrendalną marżą? Czy też może macie jakąś inną propozycję? Widzę jakieś mennice skarbowe czy inne byty, które jak wchodzę dalej chyba nie mają wiele wspólnego z mennicą Polską poza nazwą? Na co uważać gdzie tego szukać?

W sumie sam mam podobny problem ale z mniejszą kwotą.
Okolice raczej Rzeszów, ale można podjechać i gdzieś dalej jeśli warto.
#inwestowanie #oszczedzanie #rzeszow #zloto
  • 10
@Obronca_Ucisnionych: Kluczem jest horyzont czasowy na jaki chcesz inwestować, czy masz wydany już ten hajs w głowie i jak dużo jesteś w stanie stracić ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jeśli są to najbliższe lata, to żadne z tych aktywów nie jest dobre. Od lokat prostsze i często lepiej oprocentowane są obligacje detaliczne skarbu państwa, taki klasyczny pewniaczek. Waluta fiducjarna każda podlega takim samym prawom inflacji, więc inwestując w
raczej termin 5-10-15 lat, zanim dozbieram do własnego mieszkania.


@Obronca_Ucisnionych: 50% obligacje EDO (10 latki indeksowane inflacją) a jak masz dziecko to ROD'y 12l do limitu, 35% ETF globalny na akcje, 15% fizyczne, jednouncjowe złote monety bulionowe. zbierać, naganiaczy nie słuchać, nie posrać się na miętowo jak będzie leciało w dół i dokupywać w równych odstępach czasu. papiery dłużne stanowią poduszkę, udziałowe trampoline, złoto przeniesie wartość w czasie. maksymalne obsunięcie kapitału
@LuckyLuke_2776: Dzięki za polecenie!
Przy okazji wspomnimy, że zmieniliśmy kod — teraz jest to "WKP23" i pozwala na darmową dostawę Pocztex KURIER lub Pocztex PUNKT przy zamówieniach o wartości od 300 zł.

@Obronca_Ucisnionych: My oczywiście polecamy siebie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Aktualne ceny sprzedaży, jak i skupu, masz widoczne przy konkretnych monetach/sztabkach na naszej stronie. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze samych złotych/srebrnych