Wpis z mikrobloga

Popsuł mi się nawilżacz w oczyszczaczu powietrza Sharp KC-D50EU. Przycisk który znajduje się na panelu nie uruchamia nawilżania. Wszystkie inne przyciski po naciśnięciu reagują dźwiękiem i zapaleniem diody, a ten przestał. Zero reakcji.

Rozkręciłem oczyszczacz żeby zobaczyć czy nie widać jakiejś usterki ale nic nie znalazłem. Żadnych śladów spalenizny, zawilgocenia.
Co więcej miernik wskazuje, że sam przycisk działa (przewodzi po naciśnięciu).

Czy takie panele mają jakieś dodatkowe zabezpieczenia? Np. popsuty silniczek sprawia, że nie ma tego sygnału naciśnięcia/led?

Silniczek do nawilżacza to MT8-L. Da się go znaleźć na ali, ale nie wiem czy warto w niego inwestować.
Może ktoś się spotkał z podobnym problemem?

P.S. Ten oczyszczacz mam już ponad 5 lat.

#oczyszczaczpowietrza #nawilzaczpowietrza #sharp #elektronika
  • 6
Czy takie panele mają jakieś dodatkowe zabezpieczenia? Np. popsuty silniczek sprawia, że nie ma tego sygnału naciśnięcia/led?


@C0RM: ch wie ale raczej nie. Zobacz czy silniczek działa i prześledź ścieżkę pinów przycisku do układu który zarządza wszystkim. Może gdzieś ścieżka albo przelotka została zeżarta przez wilgoć i temu mikrokontroler czy co tam siedzi nie dostaje sygnału od przycisku.
@Kryspin013: Sprawdziłem i silniczek działa. Nie widzę jakiś uszkodzeń na płytce. Bezpieczniki też ok. Może to zimny lut albo inne postarzanie.
Wygląda że amatorsko tego nie naprawię.
Nie widzę jakiś uszkodzeń na płytce


@C0RM: Ty miałeś ciągłość ścieżek sprawdzić a nie wizualnie uszkodzenia xD

Wygląda że amatorsko tego nie naprawię.


Miernik masz w domu?
Miernik mam ale ścieżkę ciężko wyśledzić (załączam zdjęcie). A nawet jakbym wyśledził uszkodzony element to prawie wszystko jest na SMD a lutownicy na gorące powietrze nie mam.
C0RM - Miernik mam ale ścieżkę ciężko wyśledzić (załączam zdjęcie). A nawet jakbym wy...

źródło: 20230312_182536

Pobierz
@C0RM: nie potrzebujesz hot aira (czyli "lutownicy na gorące powietrze") do wylutowywania elementów smd. A z doświadczenia powiem że to nawet raczej niewskazane, chyba że chcesz jednocześnie zdmuchnąć ich kilka ;) skoro już się wziąłeś w miarę porządnie to może dasz radę skończyć, szukając po kolei jak wyżej, silniczek, dioda, elementy, scalak itd.
Znalazłem!
To popsuty tact switch, cały czas przewodził ale około 1k-10k Ohm. Dopiero jak porównałem z innymi to zauważyłem że inne mają po 20 M Ohm. Nie wiedziałem że się może tak zepsuć.
Teraz muszę tylko taki kupić i powinno działać jak nowe :)

Dzięki za podpowiedzi!