Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (687)

Rosja
Litwa rozważa całkowitą odmowę przewozu rosyjskich i białoruskich towarów przez swoje terytorium. Ale taki krok musi być skoordynowany z UE. - wynika z oświadczenia ministra komunikacji i transportu Litwy Mariusa Skoudisa. "Aby całkowicie odmówić przewozu rosyjskich i białoruskich towarów koleją przez Litwę, potrzebujemy wsparcia szerokiej grupy krajów, przede wszystkim krajów bałtyckich, a także wsparcia na poziomie Unii Europejskiej" - powiedział minister. Wynika to z faktu, że w związku z odmową Litwy przewozu takich ładunków, mogą one być przyjmowane przez koleje krajów sąsiednich. „Takie przewozy zamiast nas mogą wykonywać koleje innych krajów, dlatego podejmując decyzję, trzeba przewidzieć wszystkie jej konsekwencje” – dodał Skoudis.
Źródło

Ukraina
Prezydent Wołodymyr Zełenski nalega na ratowanie ukraińskich dzieci porwanych przez Rosję, a także powrót wszystkich obywateli Ukrainy i schwytanego personelu wojskowego deportowanego przez Rosjan. Oświadczył to podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym ONZ w Kijowie. Zełenski podkreślił też, że Rosja przymusowo deportowała setki tysięcy Ukraińców. „Wszyscy nasi obywatele muszą wrócić do domu, a nasi żołnierze przetrzymywani w rosyjskiej niewoli – wszyscy muszą zostać zwolnieni” – podkreślił prezydent.
Źródło

Litwa zdecydowanie zaapelowała do UE o przyspieszenie wysiłków na rzecz wspólnego zakupu dodatkowej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm dla Ukrainy. - powiedział minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas. Według niego wielkość zamówienia na amunicję powinna odpowiadać potrzebom Ukrainy. "Musimy przeznaczyć dodatkowe środki już w 2023 roku" - powiedział litewski minister. Według wstępnych szacunków 15 firm przemysłowych w 11 krajach UE produkuje amunicję wymaganego kalibru i mogłoby stać się częścią tego wspólnego przedsięwzięcia.
Źródło

"Ukrnafta" zawarła umowę na import produktów naftowych na Ukrainę z polską firmą Orlen. Dodał, że w tym samym czasie "Ukrnafta" prowadzi negocjacje z polskimi partnerami w sprawie eksportu ropy. Szef Ukrnafty Serhij Koreckij wyjaśnił, że jest to ważne, ponieważ Ukraina musi otrzymywać produkty naftowe na własne potrzeby i rynek krajowy bezpośrednio od producenta po najkorzystniejszych cenach. Konieczne jest również zwolnienie miejsca w podziemnych magazynach na nowo wydobytą ropę.
Źródło

Białoruś
Litwa rozważa przyjęcie tymczasowego prawa, które wprowadziłoby ograniczenia dla obywateli Białorusi i Rosji w wydawaniu wiz i przekraczaniu granicy. Propozycja ta została złożona przez rząd kraju, zgodnie z BNS . Nie oznacza to wprowadzenia nowych zakazów i ograniczeń. W tej chwili obywatele Federacji Rosyjskiej mają już zakaz wjazdu na Litwę, z wyjątkiem osób podróżujących tranzytem do obwodu kaliningradzkiego, a proponuje się przeniesienie tych norm do odrębnej ustawy tymczasowej, tak aby nadal obowiązywały nawet w przypadku odwołania stanu wyjątkowego na granicy. Obowiązuje do 16 marca, ale rząd wysłał już do Sejmu projekt przedłużenia go do 2 maja.
Źródło

Litwa
Belgia i Słowenia podpisały dziś notę ​​akcesyjną i oficjalnie dołączyły do ​​kierowanego przez Litwę projektu sił szybkiego reagowania Unii Europejskiej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, poinformowało litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Działające od 2018 r. dowodzone przez Litwę siły szybkiego reagowania w cyberprzestrzeni (PESCO) UE i projekt wzajemnej pomocy w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego to stała zdolność, która może być wykorzystywana zarówno w ramach UE, jak i w celu wsparcia partnerów UE i wojska UE. Obecnie zespół reagowania składa się z 8-12 oddelegowanych na szczeblu krajowym ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego z sześciu państw członkowskich UE – Chorwacji, Estonii, Litwy, Holandii, Polski i Rumunii.
Źródło

Łotwa
W ciągu roku obowiązywania ruchu bezwizowego na Białorusi zatrzymano 18 turystów z Łotwy, informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zatrzymanym zarzucano różne naruszenia prawa. Mimo że obywatele Łotwy nadal mogą wjeżdżać na Białoruś bez wizy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje, aby z niej nie korzystać. Obywatele łotewscy przy wjeździe na Białoruś mogą zostać poddani prowokacji ze strony białoruskich służb specjalnych, fałszywie oskarżeni o naruszenie białoruskiego prawa i aresztowani.
Źródło

Estonia
Minister Gospodarki i Infrastruktury Riina Sikkut zaproponowała projekt wprowadzenia opłaty rezerwowej za rezerwy gazu, która podniosłaby rachunki odbiorców gazu o około pół procenta. Centrum Rezerw Estońskich zaproponowało ustanowienie opłaty rezerwowej w wysokości 40 centów za megawatogodzinę dla strategicznych odbiorców gazu od 1 maja. Za pieniądze zebrane z opłat za rezerwy gazu centrum rezerw zarządzałoby nabytymi dla Estonii krajowymi rezerwami gazu. Centrum rezerwowe zgromadziło dotychczas rezerwę 650 gigawatogodzin, aw marcu ma do niej dołączyć 350 gigawatogodzin. Rezerwa jest magazynowana w podziemnym magazynie gazu w Inculkans na Łotwie.
Źródło

Polecam:

Rosyjska inwazja na pełną skalę na Ukrainę trwa już drugi rok, a niezwykła odporność narodu ukraińskiego wciąż zadziwia obserwujący świat. Jednym z najbardziej uderzających aspektów walki Ukrainy z rosyjską agresją była pozycja kobiet w tym kraju. Od żołnierzy pierwszej linii po nieoficjalnych ambasadorów, Ukrainki odgrywają kluczową rolę w walce o pokonanie Władimira Putina.

Adrienne Ross dla Atlantic Council
Kobiety na Ukrainie odgrywają kluczową rolę w walce z Rosją

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach