Wpis z mikrobloga

Polecam obejrzeć materiał #mocnyvlog jak wyjaśnia ekologów pokroju @JakubWiech jakie powielają bzdury dotyczące poboru prądu ładowarek do smartfonów. Może w skali miliona gospodarstw domowych to ma jakieś znaczenie, ale indywidualnie to śladowe zużycie energii. Na logikę i podstawową wiedzę o elektronice, telewizor w trybie standby będzie pobierał max za 5zł (mikrokontroler który cały czas nasł#!$%@? na sygnał podczerwieni, dioda led). Ale w telewizji będą wciskali ludziom ściemę że to nie wiadomo ile prądu pobiera i ile to nie zaoszczędzą. I Ci sami ludzie (ekoszury, od szurnięci) będą nam zakazywać samochodów spalinowych, mimo że już obecne normy, EURO5, EURO6 już są bardzo mocno restrykcyjne.

#energia #ekologia
  • 10
@ArcymagOgnia: Wejdz na tiktoka wiecha to zrozumiesz o co mi chodzi. On twierdzi np że konsola w trybie standby pobiera 10% swojego normalnego zapotrzebowania, a takich gówno artykułów są dziesiątki jak nie setki. Nie mówiąc o ekspertach w telewizjach śniadaniowych. A Wiech próbuje być ekspertem wyśmiewając innych podając źródło: No mówię Ci stary, lokując jakiś gówno kalkulator przy okazji
Może w skali miliona gospodarstw domowych to ma jakieś znaczenie


@veranoo Nie chce ich bronić, ale chyba głównie o to chodzi xD tak to się zgodzę, brakuje edukowania ludzi na tematy dające wymierne oszczędności np czym jest moc urządzenia, dlaczego warto wymienić żarówkę 60W na Leda 0,5W albo nie włączać co chwilę czajnika elektrycznego.
@IIIlIII: Możliwe ale to też się nie spina. Moim zdaniem celowe postarzanie produktu ma większy wpływ na ślad węglowy od tych ładowarek. Ładowarki to jeszcze nieszkodliwa porada, ale wyłączać telewizor albo konsole z gniazdka może wyrządzić więcej szkód na trwałość tych sprzętów, pomijając aspekt wygody. Tacy eksperci powielają bzdury nie mając wiedzy w tym temacie. Tak jak każdy politykier.