Wpis z mikrobloga

W sumie to rozczarowałem się tym tagiem. Po napisaniu prostej historii o tym że nie stać mnie na nowy dom i kupię pewnie taki do remontu, oraz że obecne ceny są mocno przeszacowane w stosunku do zarobków normalnej rodziny (jak i że program 0% zatrzyma potencjalne spadki), dowiedziałem się że:

- żeby kupić dom za 700 tys. trzeba zarabiać 30-40 tys. netto miesięcznie,
- rodzina zarabiająca 10 tys. netto żyje na skraju ubóstwa i wegetacji, tyle zarabiają nieudacznicy oraz osoby dopiero po studiach. Nieważne czy żyje się w Warszawie czy w miasteczku polski wschodniej.
- nigdy nie zarobię więcej niż to, bo jestem „mało bystrym idiotą”, który nie rozumie że dom to jak mercedes S klasa a ja powinienem celować w kurnik deweloperski 25m2 czyli fiata multiplę. Doprawdy porównanie tak wyszukane że jego autor na pewno zarabia 30k za samą swoją błyskotliwość.
- dom to fantazja nieosiągalna dla większości, zwłaszcza takich biedaków jak ja. Może za wiele lat sobie na to pozwolę. A to że do tego czasu moje dzieci dorosną i nigdy nie pobawię się z nimi we własnym ogródku? Nie ważne. Kupuj malutkie mieszkanko.

Dziękuję za taką fałszywą, wredną i niemiłą „troskę” o mnie i moje finanse.

Nie wiem czym tak proste marzenie sobie na to zasłużyło. Jak w ogóle śmiem śmieć jak ten idiota.

Jakoś mi przykro, po prostu. Na pewno zmotywowaliście mnie do odstawienia na długi czas tego portalu, myślę że to tylko poprawi mój ogólny nastrój. Myślałem, że tylko na głównej ludzie są oderwani od rzeczywistości ale tu widzę też jest mega toksycznie. Nie dziwi mnie odpływ użytkowników.

#nieruchomosci
  • 65
  • Odpowiedz
  • 14
@Viesti prawda prawda. Zamiast merytorycznej rozmowy o problemach, hejcik i cwaniactwo wypranych mózgów ze dom i mieszkanie to luksus, więc #!$%@? na kredyt na chorych warunkach. Co za czasy, co za Polacy.
  • Odpowiedz
@Viesti na wykopie ogólnie są sami milionerzy. Większość z nich ledwo zarabia 4k ale i tak będą robić z siebie bogaczy. Jest garstka która ma 10k ale oni mówią że mają 40k. Ogólnie nie przejmuj się amebami.
  • Odpowiedz
@Viesti: ale ziom, co cię doopa piecze, jak w znacznej części mają rację.

Patrzę na ceny i chuy opada.
Budżet rodziny 2+1 to 22k netto. Spoko, stać mnie na wiele, ale co z tego. Spoko dom w wojewódzkim to bańka, bańska dwieście.
Mam już 40 na karku.
OK, mam kasę na wkład własny. Sprzedam mieszkanie 50m w centrum - 400-450k. Nadal kilkaset koła kredo
  • Odpowiedz
@Viesti po prostu wymyśliłeś sobie nowy, wypaśny dom będąc gołodupcem. Słuchaj, ja dałem 800k za mieszkanie, a mam grubo ponad dwa razy wyższy dochód w gospodarstwie domowym. Ty powinieneś po prostu interesować się czymś tańszym. Mieszkanie prawem a nie towarem - ok, ale nie znaczy to, że każdy ma sobie kupić na własność taką nieruchomość, jaką mi się zamarzy.
  • Odpowiedz
@Viesti: 10k netto dochodu razem we 2 to na glowe mniej niz srednia krajowa. pokaz mi kraj w ktorym osoba nie zarabiajaca sredniej krajowej jest sobie w stanie kupic dom o podwyzszonym standardzie. wg danych GUS oob zarabiajacych w PL w przedziale 75%-120% sredniej krajowej jest w Polsce 40%. Nigdzie na swiecie nie jest tak ze prawie co 2 osoba w kraju moze sobie kupic nowa chalupe w dobrym standardzie
  • Odpowiedz
@maad: srednia krajowa to 8400 brutto co daje 6k netto. tak wiec sa ponizej sredniej krajowej - w takim przedziale zarobkowym jest okolo 40% spoleczenstwa , ale OP przy tych zarobkach chcialby zyc jak top 10% w tym kraju. no tak sie niestety nie da.
  • Odpowiedz
@Viesti budując dom od zera koszty są srogie. Kupując jednak od kogoś ,robiąc to metoda gospodarczą i mieszkając poza miastem jest to do zrobienia. Nie ma jednak nic za darmo. Dom to ciągła praca, albo wydatki jeśli zleca się pewne pracę komuś. A co do komentarzy toksycznych to pełna zgoda. Jest s tym tutaj coraz gorzej. Albo jakieś trolle albo rozwydrzeni przez nadmiar kasy i zaburzenia społeczne osobnicy mają tu zbyt
  • Odpowiedz
@Viesti głowa do góry. Jakiej byś nie miał sytuacji finansowej to próbuj ją poprawić. Do tego czasu może rynek się trochę uspokoi no i krzywa się gdzieś przetnie.
Chyba, że wejdzie kredyt - wtedy to wiadomo, po same kule.
W każdym razie powodzenia!
  • Odpowiedz
srednia krajowa to 8400 brutto co daje 6k netto

@borjaki: Szybko to #!$%@?, jeszcze jak ostatnio patrzyłem to było 7k brutto i to chyba za koniec 2023. No ale tysiąc w jedną czy drugą nie robi różnicy skoro rzekomo tyle dzieli skrajne ubóstwo i średnie wynagrodzenie w kraju

10k na 3 to nie jest średnia xD

@Dueil_angoisseus 2 osoby pracujące, skąd ty 3 wziąłeś?
  • Odpowiedz
@Viesti: Mnie śmieszy, że ktos napisał, że zarabiając 10k na parę nie powinno się celować w dom za 700k. Nie mówię nawet o tym, czy 10k to dużo czy mało, ale aktualnie 700k to nie jest wygórowana cena za nierucha. Skoro 10k to za mało na nieruchomość za 700k, to ile należy wtedy zarabiać, żeby sobie pozwolić na taką "rozrzutność"?
Czyli osoby zarabiające 10k w największych miastach mają celować tylko
  • Odpowiedz