Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci czy ja dobrze rozumiem, że (kredyt 2%):
1. mogę kupić w ramach dofinansowania "dziurę w ziemi"
2. załóżmy, że deweloper przekaże mi klucze do mieszkania np. w 2027
3. od dnia przekazania kluczy (bo jak rozumiem nabycie prawa własności to nie umowa deweloperska tylko wpis w KW?) mam 1 rok na wykończenie?

czyli innymi słowy: ten 1 rok to nie jest na "czas na wprowadzenie się od rozpoczęcia biegu kredytu" tylko "czas na wprowadzenie się od dnia otrzymania lokalu, które to może być np. 4 lata po uruchomieniu kredytu"?
Pobierz
źródło: Bez-nazwy-1
  • 8
@affairz: pytam pod kątem takim, czy jak inwestycja ma mieć oddanie np. w 2025 to mogę ją kupić w ramach kredytu 2% czy nie mogę? albo co jeśli ma oddanie w 2023, ale będzie poślizg i faktycznie oddanie by miało miejsce w 2025?
@affairz tak ale przecież i tak to nie wejdzie. Nie bądź naiwny to tylko kielbasa wyborcza projekt pewnie trafi do zamrażarki. Dopiero jak będzie podpis prezydenta to uwierzę
@Gustav88: Narkun który zdaje się konsultował im ten temat pisał, że wejdzie na bank. więc zakładam taki scenariusz i chciałbym ustalić które inwestycje i mieszkania w nich wchodzą w grę u mnie w mieście i ew. coś zarezerwować już niedługo
@affairz generalnie to ci żaden dew się raczej nie zgodzi. z reguły rezerwacja jest maks 90 dni w przypadku finansowania kredytem i musisz wpłacić 5 %. więc nie klepniesz mieszkania wcześniej chyba że z jakimś małym ale będzie biurokracja i jest ryzyko.
ew. coś zarezerwować już niedługo


@affairz: możesz tak zrobić, tylko nie wiadomo w jakiej formie wejdzie kredyt, żeby umowa deweloperska nie zamknęła Ci drzwi do kredytu.

z reguły rezerwacja jest maks 90 dni


@Gustav88: z reguły z każdym dewem się szło dogadać w moim przypadku o terminach, czy nawet aneksowaniu terminów

kredytem i musisz wpłacić 5 %.


@Gustav88: to jest kłamstwo, limit u dewelopera to jest 1% przy umowie
jak można komuś tak poprostu kłamstwo zarzucać? Tak jak mówiłem pytałem się tydzień temu i jest wymagane 5 % chyba że inwestycja w ogóle nie jest rozpoczyna to jest 1%


@Gustav88: to Cię okłamał i to trzeba zgłosić, bo praktyka jest zakazana i nielegalna to co mówisz. Chyba, że nie zrozumiałeś i 5% jest to pierwsza wpłata.

Wysokość opłaty rezerwacyjnej nie może przekraczać 1 proc. ceny lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego