Wpis z mikrobloga

Nalot na Damaszek. W tle słynne zabójstwo z 2008 r.

Wczoraj w nocy Izrael zaatakował Damaszek. Rakiety uderzyły w w dzielnicę Kafr Susa. Nie żyje co najmniej 5 osób - w tym jeden syryjski inżynier, który pracował dla wojska Atak nastąpił niedaleko miejsca, gdzie w 2008 r. zginął Imad Mughniyeh - nr 2 Hezbollahu

Celem nalotu najprawdopodobniej była irańska szkoła w dzielnicy Kafr Susa w południowym Damaszku. W trakcie ataku rakiety uderzyły jednak także w sąsiednie budynki mieszkalne (niewykluczone że były to rakiety wystrzelone przez syryjską obronę przeciwlotniczą).

W nalocie zginęło 5 osób. Wśród zabitych jest Amjad Ahmad Ali (foto, po lewej) - syryjski inżynier wojskowy. Prawdziwym celem najprawdopodobniej był jednak dowódca jednostki 840, wchodzącej w skład irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Opuścił on jednak szkołę przed nalotem.

Źródła izraelskie utrzymują, że irańska szkoła w dzielnicy Kafr Susa była tylko przykrywką, która miała ukryć działalność Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Być może coś jest na rzeczy, bo wczorajszy nalot nastąpił nieopodal miejsca, gdzie w 2008 r. zginął Imad Mughniyeh.

Mughniyeh (poniżej zdjęcie z nim na plakacie) był szefem sztabu Hezbollahu i nr 2 w organizacji. Zginął w 2008 r. w zamachu bombowym, kilka ulic od wspomnianej irańskiej szkoły. Za zabójstwem Mughniyeha najprawdopodobniej stał właśnie izraelski wywiad.
Nalot na Damaszek to kolejny epizod izraelsko-irańskiego konfliktu. Izrael regularnie Syrię - głównie placówki Irańczyków i Hezbollahu, a także transporty broni idące do Libanu Nalot nastąpił 2 dni po tym jak izraelski statek handlowy został zaatakowany na wodach Zatoki Perskiej

Założyłem newsletter na substacku. Jeśli chcecie być na bieżąco i dostawać powiadomienie o moich nowych tekśtach, to zachęcam do zasubskrybowania. https://tomaszrydelek.substack.com/

Jeśli ktoś docenia moją pracę to może wesprzeć mnie na:
- Patronite: https://patronite.pl/PulsLewantu
- stawiając mi wirtualną kawę: https://buycoffee.to/pulslewantu

#lagunacontent #syria #iran #izrael #geopolityka
Pobierz JanLaguna - Nalot na Damaszek. W tle słynne zabójstwo z 2008 r.

Wczoraj w nocy Izrae...
źródło: FpWlZM4WYAEjPtD
  • 7
@JanLaguna: Strażnicy Rewolucji podobno bardzo mocno wspierają współprace z Rosją i są najbardziej zaangażowani we współprace wojskową. Iran może być już na takim etapie współpracy, że wysyła swoich operatorów dronów bo Ukraińcy jakiś czas temu przechwycili rozmowę prawdopodobnie operatorów gadających po kurdyjsku. Iran rozpycha się łokciami gdzie może i trochę pewnie trzeba im wlać kubek zimnej wody by ochłonęli.
@Kagernak: Korpus może nie tyle co popiera Rosję, ale im z wielu względów jest na rękę chwalenie się osiągnięciami w zakresie militariów, a Shahedy to bardzo dobry przykład. Wątpię, że te drony są obsługiwane przez Irańczyków (przy obecnych atakach na Ukrainę), aczkolwiek możliwe że irańscy instruktorzy pracują gdzieś głęboko za linią frontu.

@SzanujePapieza a poza tym ludzie ( ͡° ͜ʖ ͡°) miało być oczywiście "bombardują" ( ͡