Wpis z mikrobloga

#b2b Bardzo mozliwe, ze niedlugo bede zmienial UoP na B2B i mam pytanie jak to wyglada z wrzucaniem w koszty i odliczaniem VATu?
Przykladowo biore lapka za 5000zl brutto - ile ostatecznie kosztuje mnie taki laptop po odliczeniu wszystkiego?
  • 6
@nuciu777 jak jesteś na ryczałcie to dzielisz przez 1,23 w przypadku 23% VAT i to wszystko
na liniowym potem jeszcze mnozysz przez 0,765 z powodu 19% podatku i 4,5% składki zdrowotnej)
natomiast na zasadach ogólnych mnozysz jeszcze przez 0,79 w pierwszym progu i 0,59 w drugim progu

polecam do księgowości
https://infakt pl/polecam/biurorachunkowe
super aplikacja i można sobie wziąć księgowego. link daje 10% zniżki na pierwsza płatność
@nuciu777: po pierwsze zależy co będziesz robić. I jak chcesz byc opodatkowany. Na początku nie jesteś VAT owocem. Trzeba mieć obroty. A więc tylko w koszta idzie. Ale koszt masz tylko na skali podatkowej lub liniowce. Liniówka praktycznie nie oplacalna dla jedno osobowych działalności JDG. Chyba że masz duże koszty związane z działalnością. P.S. bardzo ważne. Jeżeli odchodzisz z jakiejś firmy i chcesz dla niej pracować, to musisz być przez rok
@nuciu777: Jeśli planujesz przejść na B2B to mogę dać Ci namiar na swoją księgowość - szczególnie jeśli siedzisz w IT, bo się w tym specjalizują. Odpowiedzą na pytania, pomogą za friko, a jak Ci się spodoba to pogadasz o poprowadzeniu księgowości. Jak nie ogarniasz za bardzo tematu to polecam. Odezwij się na priv jakbyś chciał kontakt.