Wpis z mikrobloga

pomocy, dzwoniłem po kilku dostawcach pomp ciepła i wyliczenia mocy urządzenia u mnie w domu są przeróżne i wszyscy uważają że mają rację. moc pompy monterzy ustalili w zależności od firmy montującej od 9 do nawet 16kw. wie ktoś może skąd takie rozbieżności? jest teoria, że np 9kw Panasonic to tyle co 17kw Hyundai. ale jeden z dostawców mówi że głupota i porównuje się 1 do 1. wie ktoś jak to w końcu jest? #pompaciepla
  • 23
Co za bzdura z tym porównywaniem 9kw to 17kw xD najważniejsze to wyliczyć jakie masz zapotrzebowanie na moc cieplną budynku tzw OZC. Bez tego dobrze pompy nie dobierzesz.
@Harvey_Specter: Po pierwsze to jak się nazywa dana pompa to nazwa handlowa ;) Zazwyczaj producenci przyjmują wydajność dla temperatury wody 35 stopni, temperatury powietrza 7 stopni na plusie.
Ciebie interesuje raczej to, jaką wydajność pompa ma przy -7 ;) Stąd mogą wynikać rozbieżności w proponowanych jednostkach. Inna sprawa, że często spotykam się z propozycjami mocy zupełnie od czapy...

@kuncfot: z tym ograniczeniem TCAP też nie jest tak zupełnie do końca.
@Harvey_Specter: zleć zewnętrznej firmie OZC i na jej podstawie wyślij zapytania ofertowe. Koszt wyliczenia OZC przez firmy tym się zajmujące nie są wysokie, a już przy kosztach całej inwestycji śmieszne. Będziesz miał biało na czarnym, a instalatorzy to w większości biorą wyliczenia z tej tylnej części ciała.
@Harvey_Specter: Ważne jest jaka marka i model pompy. przykładowo 9kw Panasonic TCAP da przy -10 nadal 9kW a przy -20 7kW
natomiast inna pompa 15kW może dac przy -10 już tylko 12kW a przy -20 8kW. Pewnie niektóre modele są 1 do 1 ale ja wiem że zazwyczaj nie sa i czesto porownanie ich jedną liczbą nie oddaje ich charakterystyki.

Druga sprawa że każdy ma troche inny próg doboru, ksiazkowo jest
@Harvey_Specter: każdy daje to co ma na stanie w magazynie - to po pierwsze ( ͡° ͜ʖ ͡°). Druga sprawa to właśnie krzywa wydajności. Np nawet z jednej marki możesz mieć Panasonica T-cap 9kw i zwykłego HP 9kw. Oba dadzą te 9kw maksymalnie, ale T-cap da je też na mrozie -15 stC, gdzie zwykły Panasonic wyciśnie okolice 5kw. To jeszcze pewnie się dodatkowo będzie wahać w zależności,
ciepło app


@Harvey_Specter: Pamiętaj też, że do pomp ciepła nie podchodzi się jak do standardowych źródeł ciepłą na paliwa stałe. To system grzewczy biwalentny. Na te skrajne dni (parę w roku) gdzie temperatury są ekstremalnie niskie zakłada się wspomaganie grzałkami. Nie ma sensu przewymiarowywać pomp ciepła na te kilka mroźnych dni, bo w skali roku więcej się wyda na mniej sprawne działanie pompy ciepła niż te kilka dni mrozu co będzie
@houk: Mi nie tłumacz, bo ja dobrze wiem.

Chcę wiedzieć dlaczego @Harvey_Specter potrzebuje bufor (nie wydaje mi się, że jest zainteresowany pompą ON/OFF), bo w tej chwili nie jest oczywiste po co mu i dlaczego 300l.

To raz, a dwa to przy dobrze zaprojektowanej instalacji taki bufor może być zbędny, a cała instalacja może mieć lepszą sprawność.
@mirekwirek mi tłumaczono ze pompy inwertorowe pracując na mniejszych obrotach mają mniejsza sprawnosc i dlatego lepsze pompy on/off ale czy to prawda to nie mam pojęcia :)
@houk: tylko dziś pompy on/off to głównie gruntowe, ale wśród nich już coraz więcej inwerterowych. Powietrzne pompy to już niemal większość inwerterowych. Bufor sam w sobie tylko obniża sprawność całej instalacji. Więc jeśli dokładamy go to w jakimś konkretnym celu (za mały zład wody do defrostu (poproszę wyliczenia, że tak jest :) ), albo... jestem cienkim instalatorem więc braki w doświadczeniu skompensuję buforem). Jeżeli nikt nie potrafi tego uzasadnić to...
@Harvey_Specter: panasonic ma akurat podane tabele mocy przy spadku temperatur ...

Pewnie z 9 tam przy -20 robi się 7 kw mocy grzewczej.
A Twój punkt biwalentny policzony to?? pewnie -15 max.

Więc tcap 9kw pasuje - okiem 5 letniego użytkownika
@mirekwirek: Kołton dopiero co wprowadził model inwertorowy a tak cały czas tłucze on/offy powietrze woda i do nich wymagają bufora co najmniej 200l na 15kW zalecają 400l
@kuncfot: @Harvey_Specter T-Cap 9kW ma w zasadzie do -15 swoją nominalną wydajność ze sprężarki. (mówimy o temperaturze wody 40+). T-cap 12kW ma już lekkie spadki w -15 stopniach. Są T-capy9 z grzałką 3kW, są z 9kW - tutaj jest sporo opcji na dopasowanie do konkretnego przypadku. Zresztą nic nie wiemy jaka strefa klimatyczna, jakie masz zapotrzebowanie na CWU, to takie gdybanie na wykopie.

Ale najpierw musimy mieć do czego się dopasowywać,
każdy handlowiec


@Harvey_Specter: więcej rozumu, sam użyłeś słowa klucz - handlowiec. Ja nie wiem czy jest potrzebny czy nie, bo nie znam projektu twojej instalacji CO, ile tam masz zładu wody, czy to nowo projektowany dom czy stary, etc. Ale ja bym handlowcom nie ufał. Dobrze, że 1000l nie proponują. Ale wracając do "własnego rozumu" to zapytaj następnym razem "po co bufor 300l?" :)

I ogólnie cała dyskusja jest "z