Wpis z mikrobloga

#pit #ksiegowosc #podatki #podatekdochodowy #podatek

Mirki potrzebuje pomocy specjalisty..
W 2022r. miałem łącznie dwóch pracodawców:
Pracodawca 1: styczeń-sierpień
Pracodawca 2: wrzesień-grudzień.

Mam mniej niż 26 lat.
Wiedziałem już w sierpniu ze przekraczam kwotę ulgi dla młodych, wiec zgłosiłem się pisemnie do pracodawcy o płacenie zaliczki na podatek. Ale przez procesy i moją niewiedzę (pisałem maile a nie ustawowy wniosek..) kwota od której nie naliczano mi podatku przekracza te 85k, w skrócie jestem świadom że do podatku będę musiał dopłacić.
No ale dostałem dwa PIT-11 i teraz każdy program do wypełniania PITu mi mówi, że suma kwot z ulg przekracza 85k i muszę dokonać albo korekty PIT-11 u pracodawcy lub samodzielnie przenieść kwotę do przychodu opodatkowanego.

W wielkim skrócie, #!$%@?łem i chętnie zapłacę ten podatek ale niestety nie mogę złożyć zeznania.
Co zabawne, na portalu podatki.gov.pl wykazało mi kwotę do zwrotu 11k. XD

Wiem, że to na pewno jest błędna kwota bo w tamtym roku miałem podobną sytuacje i dostałem korektę z Urzędu Skarbowego po złożeniu deklaracji (wypełnionej automatycznie przez ich kreator XD). Niby mogę złożyć taka deklaracje, ale głupio mi wystawiać się na karę Państwa naszego i kontrole z US.

Czy jest na grupie księgowy ktory za opłatą mógłby spojrzeć i zrobić mi poprawne zeznanie? Czy powinienem faktycznie do pracodawcy uderzać o korektę PIT-11? Czy może yolo i niech znów US skoryguje?
  • 5
@walkingzombie: Sam powinieneś rozliczyć to w swoim PIT. Wpisując sumy wyników z PIT-11, tak zeby Twój Pit sie zgadzał. Jeśli jest komórka osobna na przychody podlegające pod ulgę no to musisz tam wpisać maks czyli te ok 85tys a reszte w pole które nie podlega uldze i wyjdzie ci ewntualnie podatek do dopłaty.
@SiDi: nie zgadzam się, pracodawca płaci wszystko według dokumnetów wypełnionych przez praconika i nie ma wiedzy o
@PrawieJakBordo: tak, ale kreatory mi mówią, że kwota ulgi do 26 roku życia jest za duża i powinna nastąpić albo korekta PIT-11 albo powinienem zmienić sam te liczby. A ja nie wiem jak, bo do tego jeszcze składki dochodzą i tutaj moja widza się kończy.

@zibizz1 A jakieś manipulacje w składkach po tym powinienem robić? Bo widzę, że tez są osobno liczone ślą osób do 26 r.ż.