Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery #skladamkomputer #skladampc
Mircy, ponownie prośba o pomoc w wyborze, a raczej nakierowanie na poprawną ścieżkę.
Według waszych nieocenionych porad wybrałem sobie procek ze stajni Intela. Teraz zastanawiam się nad wyborem płyty głównej do tegoż. Procek to I7-12700 z podstawką Socket1700.
Do wyboru mam płyty Asusa i Gigabyte. Chciałbym się zamknąć w kwocie do 500 zł, z lekkim odchyleniem o plus 50.
Do wyboru konfigurator podstawił mi:
Asus Prime H610M-D D4
Asus Prime B660M-A D4
Gigabyte B660M DS3H DDR4
Gigabyte H610M H DDR4
Ewentualnie posłucham waszych innych propozycji.
Dodam, może to nie ma wpływu na wybór płyty, że systemem docelowym będzie Linux.
  • 12
@Wiskoler_double: pierwsza i czwarta odpadają, gołe płyty z dwoma slota pamięci dobre są do biurowych maszyn ogarniających Edge i Excela. Nie ma co sobie na starcie blokować możliwość rozwoju.

Z pozostałych dwóch: Asus, ze względu na wewnętrzne złącze USB-C (możliwość podpięcia USB-C z przedniego panelu obudowy).
@PBuzz: Mówisz lepszy i tańszy? No tazy o trzydzieści złotych. A w czym lepszy?
I7 - jeden megabajt pamięci cache L3 więcej, mniejsze zużycie prądu.
Dwa rdzenie będą robić jakąś wielką różnicę? Nie wydaje mi się , może w testach syntetycznych. Częstotliwość taktowania większa o dwieście MHz - hm, to może coś dawać... Odblokowany mnożnik... Już przestałem się bawić w podkręcanie procka. Zastanawia mnie w jakiej technologii jest I% wykonany, bo
Wiskoler_double - @PBuzz: Mówisz lepszy i tańszy? No tazy o trzydzieści złotych. A w ...

źródło: Screenshot_20230211_114158

Pobierz
Z pozostałych dwóch: Asus, ze względu na wewnętrzne złącze USB-C (możliwość podpięcia USB-C z przedniego panelu obudowy).


@gomjeden: O widzisz pan panie majster, a to mi umknęło tym USB-C - a to wszak przyszłość wedle UE
nie ocenisz wydajności po specyfikacji, tam IPC nie wyczytasz np.

Zastanawia mnie w jakiej technologii jest I% wykonany, bo I7 w 10 nm.

wszystkie procesory z danej generacji mają ten sam proces, i3, i5, i7, i9 - wszystkie raptor lake są 10nm

Możliwe że I7 to przyszłościowa platforma (patrząc że na rynku jest już I9) a I5 to już zachodzące słoneczko.

to tak nie działa, procesory z nowszej generacji z wyższego segmentu
10129 - nie ocenisz wydajności po specyfikacji, tam IPC nie wyczytasz np.
Zastanawia ...

źródło: Screenshot 2023-02-11 121826

Pobierz
@Wiskoler_double: i5, i7, i9 wychodzą co generacje, to są modele. Tutaj masz i7 12 generacji i i5 13 generacji. Nie ma opcji, że ten i7 osiągnie nominalną wydajność przy TDP 65W. Nie widzę ani jednego zastosowania, gdzie ten i7 wygra z nową i5. W grach różnica jest jeszcze większa niż w benchmarkach. Zrobisz jak uważasz.
@PBuzz: O widzisz, i właśnie w takim celu zadaję pytania na forumnie. Co mi z tego że sugeruję sie cyferką przy nazwie procka, czy innym parametrem. Lepiej posłuchać mądrzejszego i zastosować się do jego zdania.
@Wiskoler_double: Tutaj bezsprzecznie i7 13700k wygrywa, jeśli chodzi o wydajność. Tylko i7 13700k ma dużo wyższy pobór prądu, dużo wyższe temperatury i kosztuje o 400 zł więcej. Będzie potrzebna płyta główna z mocniejszą sekcją zasilania - czyli droższa.