Wpis z mikrobloga

Cześć Mirasy( ͡° ͜ʖ ͡°) Kolega poleca mi Zigbee hy368 podobno cicha, co sądzicie? Interesuje mnie cicha głowica sprzężona z czujnikiem temp, który za dnia miałbym przy biurku a w nocy przy łóżku w tym samym pokoju. Za dnia temp 22 stopnie a w nocy 20,5-21. Jak najniższym kosztem ogarnąć taki efekt? Bezprzewodowy czujnik dobrze gdyby był możliwie mały i przenośny, im mniejszy tym lepszy, a głowica cicha sterowanie z komórki nie jest dla mnie priorytetem, ale nie pogardzę. Ważne by się nie wieszało jak w tanich głowicach. Jak się sprawdzi to jeszcze w kilku innych pomieszczeniach bym to powielił, ale tam czujnik temperatury mógłby być na stałe w jednym miejscu (oczywiście osobno w każdym pomieszczeniu).
#elektronika #smarthome #diy #zigbee #homeassistant #ogrzewanie
  • 6
  • Odpowiedz
Zigbee hy368


@michoopro: Największy problem z tymi głowicami, i chyba wszystkimi innymi, jest taki że to nie są zwykłe analogowe mechaniczne głowice termostatyczne z dodanym serwem do kontroli nastawy, tylko to serwo steruje bezpośrednio trzpieniem. W efekcie słychać cały mechanizm nie tylko przy zmianie nastawy ale za każdym razem gdy trzpień się rusza żeby zrobić jakąś korektę. Co do pytania, w dzień ich nie słychać ale w nocy tak. Jak
  • Odpowiedz
  • 0
Wstaję rano i czujnik na biurko, idę spać i czujnik w ustalone miejsce koło łóżka. Codziennie w tym samym trybie przemieszczam telefon, zmykam drzwi do pokoju i robię kilka innych rzeczy więc przy okazji przełożenie czujnika to dla mnie nie problem. Temperaturę liczę, że może uda się obniżyć do 19,5 stopnia. Wychładzanie zaczęłoby się już o godzinie 20:00 a ja kładę się spać dopiero ok 00:00-01:00. Pytałem głównie czy da się to
  • Odpowiedz
Pytałem głównie czy da się to zrobić bez dodatkowej bramki


@michoopro: Wcale o to nie pytałeś. Zigbee wymaga bramki. Co do reszty rzeczy o które faktycznie pytałeś to te głowice słychać, tym bardziej im precyzyjniej chcesz regulować temperaturę bo tym częściej będzie się załączać a i tak większej precyzji niż 1C nie osiągniesz. Jeżeli robi ci różnice w którym miejscu w jednym pokoju jest czujnik oraz 1C między dniem a
  • Odpowiedz
Mam takie głowice (albo klony) i faktycznie trochę je słychać. Dodatkowo czasami nawet pomimo kalibracji kilka razy na jednej czy dwóch mimo tego, że ustawiam im temeperaturę 5*C, to i tak czuję, że grzejnik jest całkiem ciepły ,a grzejnik w łazience, który mam zakręcony zwykłą głowicą z termostatem mam zimny.

Dodałeś tag #homeassistant więc żeby to razem zgrać to musisz mieć do tego router np. https://botland.com.pl/bramki-sieciowe/19731-conbee-2-zigbee-gateway-bramka-usb-dresden-elektronik-4260350821328.html. Na HA instalujesz sobie Z2M i MQTT i wtedy HA zaczyna gadać z Głowicami.

Ale żeby to zgrać z "zewnętrznym" czujnikiem (nie tym, który masz w głowicy), to możesz zrobić np. integrację https://better-thermostat.org/ . Wtedy łączysz sobie termostat z dodatkowym czujnikiem temperatury, z którym "chodzisz" po mieszkaniu i on będzie sterować zaworem w głowicy, żeby osiągnąć ustaloną temperaturę na czujniku. Z czujników temperatury to jakiź xiaomi czy tuya będzie raczej ok. Tylko pamiętaj, że to nie są czujniki z aptekarską skalą. Wtedy taki czujnik też dodajesz przez z2m (w szczególności te tuya, bo sporo osób nie wiem czemu idzie w tuya cloud, która jest płatna) i łączysz przez better thermostat.

Ale
  • Odpowiedz
@panDocent:
tuya cloud, nie jest płatna ( co kilka miesięcy wystarczy odnowić konto)
Jest Tuya_old - nie wymaga rejestracji w iot.tuya.com , wystarczy login, hasło
/
Jest jeszcze lokalnie LocalTuya - wymaga "klucza" z iot.tuya.com

I Tuya lacal działa lokalnie, podaje się tylko IP, ID, i klucz . Bez konfigurowania DPS. Działa wyśmienicie ( ͡° ͜ʖ ͡°) nawet odświeżanie danych jest super (co kilka sekund)
WykoZakop - @panDocent: 
tuya cloud, nie jest płatna ( co kilka miesięcy wystarczy od...

źródło: ScreenShot_20230208162752

Pobierz
  • Odpowiedz
@WykoZakop Jestem na grupie HA na Facebook i przynajmniej raz w tygodniu, ktoś pisze, że nagle przestały mu działać urządzenia z tuya cloud/local czy zrobione inaczej niż na z2m. W związku z tym radzę koledze @michoopro, żeby zwyczajnie nie używał tej integracji, bo są z nią problemy. Wiadomo, że jak ktoś ogarnia i chce mu się co jakiś czas odnawiać konto to może, ale po to idzie się w
  • Odpowiedz