Wpis z mikrobloga

Bufor zostanie obniżony z 5% do 2.5% co oznacza znaczące polepszenie zdolności kredytowej przy wybraniu stałego oprocentowania. Warto je rozważyć na przykład w kontekście refinansowania kredytu. Różnica na ten moment to około 1.5 punktu procentowego. Przykladowa oferta Pekao:

-7.55% stałe oprocentowanie
-Brak prowizji, brak obowiązkowego do tej pory ubezpieczenia CPI
-Przy 2 kredytobiorcach brak UNŻ, przy jednym 25% salda kredytu
-Brak kosztów za wcześniejszą spłatę całkowitą, nadpłatę
3 miesiące przy UoP, sensownie liczony ryczałt

Wszystko powyżej to cechy dobrej oferty hipotecznej. Przeważnie banki nie oferowały wszystkiego co dobre w jednym produkcie, ale teraz taka sytuacja ma miejsce. Aktualnie to oprocentowanie jest niższe o 1.5 punktu procentowego od przeciętnego zobowiązania z lat ubiegłych. Wszyscy którzy żałowali, że przegapili dobry moment na refinansowanie mają ostatni moment, gdy ma to sens.

Różnica w racie dla dla każdego 100 tysięcy złotych przy oprocentowaniu 9.05% wynosi 106 zł. Czyli 424 zł dla kredytu na 400 tysięcy złotych.

  • 9
@mphbp bywa tak, że oferty są różne dla pośredników, różne przez internet czy w oddziałach. To co na internecie to najczęściej oferta regularna, a prawie zawsze chodzi o jakieś czasowe i szczególne promocje. Napisz na priv to Ci podrzucę dokładne szczegóły tej oferty.

@statystyczny_yt w Twoim aktualnym kredycie czy w tej ofercie o której jest mowa? Teraz takie opłaty są coraz rzadsze, zaczęła to regulować ustawa. Zawsze trzeba zweryfikować aktualną umowę hipoteki.
Bufor zostanie obniżony z 5% do 2.5% co oznacza znaczące polepszenie zdolności kredytowej przy wybraniu stałego oprocentowania.


@droetker4: jak ma działać to obniżenie buforu? Będzie można brać kredyt na więcej niż ~45% swojego wynagrodzenia?

Bo kiedyś to liczyłem tutaj: https://wykop.pl/artykul/6866579/obliczylem-czy-zniesienie-rekomendacji-knf-mocno-podniesie-zdolnosc-kredytowa/ i nie bardzo mogę zrozumieć w jaki sposób to obniżenie bufora ma pomóc.

Będzie można brać kredyt na np. 60% swojego wynagrodzenia czy jak?