Wpis z mikrobloga

Heja #audio #audioboners

Pytanko czy jest sens dołożyć stand-alone dac i w jakim budżecie coś zagra lepiej.
Mam: Marantz 6006, optyk a kompa.
W torze kable qed revelation, wharfedale linton

nie jestem zachwycony - chciałbym to wszystko ożywić i dodać koloru, sceny. Zdaje się, że wąskim gardłem jest tutaj wbudowany dac
  • 21
chciałbym to wszystko ożywić i dodać koloru, sceny. Zdaje się, że wąskim gardłem jest tutaj wbudowany dac


@wielowitamin: w amplitunerze masz coś takiego jak Equalizer. Użyj go by otrzymać to czego potrzebujesz, ewentualnie zmień kolumny.
nie jestem zachwycony - chciałbym to wszystko ożywić i dodać koloru, sceny. Zdaje się, że wąskim gardłem jest tutaj wbudowany dac

@wielowitamin: DAC takich rzeczy nie zmienia o ile nie jest okropnie słabo zaprojektowany. Jak wyżej, użyj EQ.
@ksiak: mam equalizer na wyjściu - pc z oprogramowaniem. Mam i pokrętła na wzmaku.
Szuka praktycznej informacji jak dobrej jakości jest dac wbudowany we wzmacniacz - zakładam, że jest najsłabszym elementem toru.
W tej sytuacji wprowadzamy nowy element, który ma wpływ na jakość oraz na forme dźwięku. Zakładam, że wrzucam np cmbridge audio i sygnatura przesywa się trochę w bardziej otwarte granie z większą ilością powietrza.
Na tą chwilkę chciałbym zostać
zakładam, że ten wbudowany to odpowiednik zabawki za 150pln + pewnie ma też swoją sygnaturę


@wielowitamin: paradoksalnie, "zabawki" za 150,- potrafią być lepszymi DAC niż te wbudowane w amplitunery.

W tej sytuacji wprowadzamy nowy element, który ma wpływ na jakość oraz na forme dźwięku. Zakładam, że wrzucam np cmbridge audio i sygnatura przesywa się trochę w bardziej otwarte granie z większą ilością powietrza.


@wielowitamin: xD

DAC takich rzeczy nie zmienia
@ksiak: mam gdzieś jeszcze starego daca usb - msfalcon. Jest zrobiony na podstawkach - opampy, kondensatory.
Podmianka opampa = zupełnie inny profil dźwięku.
Sorry bawiłem się tym długo i wymiana jednego elementu w dacu zmienia brzmienie znacząco - to co mówić o całym dacu :)
Znacząco = scena, lokalizacja wokalu, ilość i zejście, cały profil basu. Wszystko w sumie :P
Podmianka opampa = zupełnie inny profil dźwięku.

Sorry bawiłem się tym długo i wymiana jednego elementu w dacu zmienia brzmienie znacząco - to co mówić o całym dacu :)

Znacząco = scena, lokalizacja wokalu, ilość i zejście, cały profil basu. Wszystko w sumie :P


@wielowitamin: Nie wątpię, że to słyszałeś. Pomiary jednak wskazują na to, że zmiana op-ampa (poza jakimiś antycznymi pozycjami) nie wpływa zasadniczo na dźwięk:
https://nwavguy.blogspot.com/2011/08/op-amp-measurements.html
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/rolling-replacing-op-amps-in-topping-d10-dac.4576/

Zakładam, że
@wielowitamin: to zawsze pytanie o budżet. Zerknij na DacMagic od CA, jeśli nie chcesz wydać zbyt dużo. Albo jakiegoś chińczyka, albo nuforce? Topping jest moim zdaniem dość kiepskim wyborem, mimo ze ma dobrą prasę. Generalnie różnice między DACami są takie same jak między każdym innym elementem toru - wszystko zależy od budżetu. Equalizera bym nie używał, tracisz wtedy sporo w stosunku do oryginalnego nagrania. Chyba ze słuchasz mp3 w słabej jakości,
@Wojtunio: głównie w plikach flac. Unikam EQ - gram na direct. To nie jest zresztą kwestia korekty "barwy"

Rozważę w sumie wymiane kolumn jako opcję atomową przy czym ładowanie lepszych kolumn do dobrego ale w miarę podstawowego wzmaka i wbudowanego daca to też trochę jak kupowanie bardzo szybkiego auta na oponach całorocznych ;)
@wielowitamin: Co to znaczy dodać kolorów sceny? Bo nie mam zielonego pojęcia.

DAC to akurat z 10% brzmienia i na pewno nie scena, miałem z 5 DAC i raczej nigdy nie było ekstremalnej zmiany. Problemu doszukiwałbym się we wzmacniaczu albo kolumnach.
Generalnie różnice między DACami są takie same jak między każdym innym elementem toru - wszystko zależy od budżetu.


@Wojtunio: Czy ty właśnie zasugerowałeś, że różnice między kablami mogą być tak duże jak między głośnikami jeśli tylko wyda się odpowiednio dużą kwotę? Wszakże kable też są elementem toru.
Zresztą bez mojej nadinterpretacji to stwierdzenie i tak kompletnie mija się z prawdą.

Equalizera bym nie używał, tracisz wtedy sporo w stosunku do oryginalnego
@cukru: ja "grania kabli nie słyszę", poza jakimiś śmieciami z marketów budowlanych.

EQ - kwestia gustu. Ja na początku przygody z audio używałem, a po przesiadce na nieco porządniejszy zestaw zupełnie nie widzę takiej potrzeby. O ile zestaw jest dobrze "zgrany", a akustyka pokoju dobrze ułożona. Najważniejszy gadżet audio to dywan i zasłony :)

DAC może zmienić sporo, ja słyszę u siebie (na lepszym zestawie - na gorszym mniej) bardzo duże
DAC może zmienić sporo, ja słyszę u siebie (na lepszym zestawie - na gorszym mniej) bardzo duże różnice między DACami za cenę X/2X/5X/15X, a taki rozstrzał cenowy testowałem.


@Wojtunio: DAC ma za zadanie przetworzyć dźwięk z postaci cyfrowej na analogową. Jeśli między dwoma DACami są wyraźne różnice to co najmniej jeden z nich nie spełnia poprawnie swojego zadania.
Szczególnie w wyższych zakresach cenowych producenci chcą się wyróżnić, więc celowo projektują swoje
@cukru: ok, whatever.

@wielowitamin: nie wiem jaki masz budżet na zmiany, ale ostatnio widziałem w outlecie Q21 CXA81 za jakieś 4,5k, świetny klocek, bardzo dobry DAC, fajna charakterystyka dźwięku (jeśli komuś pasuje ciepłe granie). Twoje kolumny (nie głośniki :) napędzi idealnie, może z tego wynika kłopot? To nie są zbyt czułe pudełka, a ten Marantz do mocarzy nie należy. Słuchałem parę razy starszego modelu CA (60 albo 80 - nie
ok, whatever.


@Wojtunio: A ja zachęcam cię, żeby jednak nie było ci wszystko jedno, dużo ci to pomoże w dalszej przygodzie w świecie audio.
Ten sam dźwięk potrafimy odebrać bardzo różnie w zależności od humoru, nastroju, pogody, pory dnia, stanu zdrowia i wielu innych. Pewnie sam to zauważyłeś słuchając muzyki np. późnym wieczorem, najlepiej ze szklanką ulubionego trunku.
Do tego dochodzi naturalna stronniczość. Jak się naczytam w internecie o tym jak
@cukru: Ok, następnym razem przed komentarzem do pytania o propozycje zmian w zestawie HiFi, najpierw zrobię ślepe testy wszystkiego, o czym zamierzam napisać. Najlepiej w pokoju o akustyce takiej jak ma OP. Będzie trudno, ale czego się nie robi dla kilku plusów na portalu ze śmiesznymi obrazkami.
@Wojtunio: Po prostu fajnie by było jakbyś nie wpuszczał kogoś na minę na podstawie swoich "doświadczeń". Jakbyś jeszcze uświadomił sobie jak niedoskonały jest ludzki zmysł słuchu to już w ogóle byłoby super.
@Wojtunio: Wybacz jeśli to co napisałem wcześniej zabrzmiało agresywnie lub złośliwie. Naprawdę chciałbym, aby ludzie zainteresowani dobrym dźwiękiem skupiali się w swoich systemach na tym co jest ważne. W tym kontekście zrozumienie limitów i niedoskonałości ludzkiego słuchu jest kluczowe.
Jeśli naprawdę interesuje cię ten temat to polecam ten artykuł: http://nwavguy.blogspot.com/2012/04/what-we-hear.html