Wpis z mikrobloga

Wybaczcie proszę dwa dni zaległości, poprzednie dwa wpisy bez wołania, standardowo.

Luty
Namiętności i emocje

Stoicyzm na dziś – 4 lutego
O byciu niezłomnym

„Kto jest niezwyciężony? Ten, kogo nie wyprowadzi z równowagi nic, co pozostaje poza jego rozumnym wyborem”.
– Epiktet, Diatryby, 1.18.21

Czy zaobserwowałeś kiedyś, jak doświadczeni profesjonaliści radzą sobie z mediami? Żadne pytanie nie jest dal niech zbyt trudne, żaden ton zbyt uszczypliwy lub obraźliwy. Nawet gdy sią atakowani lub prowokowani, wybierają, by nie wycofywać się i nie reagować emocjonalnie. Potrafią to nie tylko dzięki ćwiczeniom i doświadczeniu, ale też dlatego, że rozumieją, iż emocjonalne reakcje tylko pogorszą sytuację. Media tylko czekają na pomyłki i wybuchy znanych osób, dlatego aby z powodzeniem radzić sobie z prasą, należy przyswoić sobie, jak ważne jest zachowywanie spokoju.

Mało prawdopodobne jest, że będziesz dziś musiał zmagać się z tłumem wścibskich reporterów zadających niestosowne pytania. Jednak gdy dopadnie Cię stres, frustracja lub przeciążenie, pomocne może okazać się wyobrażenie sobie takiego scenariusza i wykorzystanie go jako wzorca radzenia sobie w trudnej sytuacji. Rozsądne wybory, nazywane przez stoików
prohairesis_, związane są z pewnym rodzajem niezłomności, jaką możemy kultywować. Możemy odeprzeć wrogie ataki i gładko poradzić sobie z presją lub trudnościami. I, podobnie jak osoba na której się wzorujemy, po wyeliminowaniu jednego problemu możemy wskazać kogoś z tłum i powiedzieć: „Następny proszę”.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 20
  • Odpowiedz
  • 2
Chcesz być dopisany do listy wołanych? Zaplusuj ten wpis.

Zapraszamy na stoicki kanał https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • Odpowiedz
@sledz: To chyba nie jest takie proste, że sprowadza się do wspomnianego "następny proszę", bo w większości sytuacji musimy sobie radzić w sytuacjach 1:1.
Ważne jest aby uczyć się budować dystans pomiędzy bodźcem (trudne pytanie, atak słowny, itp.) a reakcją (od takich jak zaczerwienienie się, po niekontrolowane wypowiedzi, delikatnie mówiąc), co jest bardzo trudne, bo trafia nas w podstawowe funkcje mózgu.
Najważniejsze jest zrozumienie, że nauka tego to praca i to
  • Odpowiedz