Wpis z mikrobloga

Vancouver częściowo zalegalizował heroinę i kokainę. Władze uważają, że pomoże to osobom uzależnionym od narkotyków

W kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, położonej w południowo-zachodniej części kraju, zalegalizowano posiadanie małych dawek niektórych twardych narkotyków na własny użytek .

Zakłada się, że przez trzy lata – do 31 stycznia 2026 r. – policjanci w Kolumbii Brytyjskiej nie będą karać osób, u których zostanie stwierdzone posiadanie nie więcej niż 2,5 grama tych substancji. Narkotyki nawet nie zostaną skonfiskowane. Zamiast tego osoba zostanie poinformowana, gdzie może uzyskać pomoc w radzeniu sobie z nałogiem. Jednocześnie dekryminalizacja nie oznacza legalizacji: posiadanie więcej niż 2,5 grama lub sprzedaż twardych narkotyków w Kanadzie jest nadal zabronione.

Rząd Kolumbii Brytyjskiej wymienił dekryminalizację jako jeden ze sposobów pokonania barier, które uniemożliwiają osobom uzależnionym od narkotyków znalezienie wsparcia i rozpoczęcie leczenia. „Dekryminalizacja przełamuje strach i wstyd związany z używaniem substancji i sprawia, że ​​​​czujesz się bezpieczniej, szukając pomocy ratującej życie” – powiedziała Minister Zdrowia Psychicznego i Uzależnień Kolumbii Brytyjskiej Jennifer Whiteside.

W ciągu ostatnich siedmiu lat w Kanadzie odnotowano około 32 000 zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków . Ponad 11 000 miało miejsce w Kolumbii Brytyjskiej. Z tego powodu rząd prowincji ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego w 2016 roku. Jednak sytuacja nie uległa poprawie, a pandemia koronawirusa tylko ją pogorszyła. W 2022 r. z powodu przedawkowania zmarło 2272 Kolumbijczyków Brytyjczyków (prawie dwuipółkrotny wzrost w porównaniu z 2016 r.), a wśród nienaturalnych przyczyn śmierci była to najczęstsza przyczyna.

W Kanadzie, gdzie pięć lat temu zalegalizowano marihuanę , od dawna dyskutowano nad pomysłem dekryminalizacji małych dawek twardych narkotyków. Oto, co powiedział w 2020 r. szef Stowarzyszenia Szefów Policji Adam Palmer : „Aresztowanie ludzi za posiadanie narkotyków jest nieskuteczne i nie ratuje życia. Zalecamy holistyczne, skoncentrowane na zdrowiu podejście”. A kanadyjska wiceminister zdrowia, Carolyn Bennett , zaapelowała , by nie zaniedbywać środków zmniejszających szkody spowodowane przez narkotyki, ponieważ „zmarli nie mogą wyzdrowieć”.

Kolumbia Brytyjska jest pionierem we wdrażaniu środków mających na celu zmniejszenie szkód wynikających z używania narkotyków. W Vancouver, największym mieście prowincji, pod koniec lat 80. rozpoczął się pierwszy w Kanadzie program wymiany zużytych igieł i strzykawek na nowe. A w 2003 roku miasto otworzyło pierwsze w Ameryce Północnej miejsce na tak zwane kontrolowane zastrzyki. Tam osoby uzależnione od narkotyków mogły przyjmować dawki pod nadzorem pracowników służby zdrowia i otrzymywać opiekę medyczną – ale nie kupować leków.

Dekryminalizację twardych narkotyków na własny użytek w Kolumbii Brytyjskiej poparli lekarze, urzędnicy i osoby, które poradziły sobie z nałogiem. „Przez lata byłem ścigany przez policję i odbyłem wiele wyroków więzienia za posiadanie mniej niż pół grama kokainy. Zrzeczenie się opłat za posiadanie jest jednym z ważnych kroków pomagających zakończyć nieudaną politykę kryminalizacji” – powiedział Guy Felicella, były narkoman, a obecnie konsultant w British Columbia Centre for the Study of Substance Use.

#narkotykizawszespoko
  • 1
@Kumpel19
świetny plan zagospodarowania przestrzennego miasta meneli by wziął udział w konkursie towarzyszącym cyklowi i to prędko on się znajduje na swojej stronie internetowej było dokładnie napisane przez aplikację mobilną projektowanie wnętrz i ogrodów