Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki.
Mam pytanie odnośnie mojego świeżo założonego akwarium, a dokładniej o wyniki testów wody.
zaraz po zalaniu akwarium i dodaniu do wody uzdatniacz i bakterii zrobiłem testy tak dla siebie (bardziej z ciekawości jak działają)
i wyszły mi Azotany na poziomie 0 a dwutlenek węgla na poziomi 20.
po dwóch dniach zrobiłem testy i znowu mam azotany na poziomie 0 ale dwutlenek węgla spadł do 6.
Mam rozumieć że cykl azotowy nie ruszył ? Taki spadek dwutlenku węgla nie zahamuje wzrostu roślin ?
Przy braku ryb dwutlenek węgla nie spadnie jeszcze bardziej i nie zaszkodzi roślinom ?
Wiem że to tylko dwa dni ale czy to tak właśnie ma się rozwijać ?
Jestem jeszcze totalnym laikiem w tym pięknym hobby także proszę o wyrozumiałość i zrozumienie.
Może to głupie pytanie ale wole się upewnić. Nie chce uprawiać patoakwarystyki więc wole sie zapytać.
#akwarystyka
#akwarium
#pytanie
Michaald - Cześć Mirki.
Mam pytanie odnośnie mojego świeżo założonego akwarium, a dok...

źródło: testy 31 styczen

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@Michaald: to testy paskowe? One są zazwyczaj niedokładne. Kropelkowe lepsze. Bez życia i odchodów cykl azotowy nie ma jak porządnie ruszyć bo z czego mają wyżyć bakterie. Jakiegoś ślimaka albo 7 xD wpuść na start i już coś będzie lepiej
  • Odpowiedz
@Michaald: tylko kup Helmety, nic innego.
Ja oprócz helmetów kupiłem ampularie i #!$%@? żrą rośliny jak tylko nie dostają w ramach haraczu jakiegoś ogóra. #!$%@? ślimakowa mafia.

Co do węgla to ja dolewam carbo w płynie codziennie wg zaleceń producenta z opakowania i rośliny ruszyły. Jak nie masz instalacji co2 to będziesz musiał jakoś ten węgiel roślinom zapewnić.

U mnie te same testy paskowe dają w miarę powtarzalne wyniki. Testy kropelkowe
  • Odpowiedz
@Michaald: jak ślimaki które się nie rozmnażaja w słodkiej wodzie to czemu nie. Helmety są spoko, ale lubią wszystko oklejać jajkami i nie każdemu się to podoba. Ja polecam Clithony bo ładne i nie są w stanie się rozmnożyć w słodkiej wodzie. Co do CO2 to spokojnie rośliny sobie poradzą a jak będą ryby/ryba to i gaz będzie xD Na razie za wcześnie na domniemania. Później jak coś będzie nie tak
  • Odpowiedz
  • 2
@Lipathor: @JuzTuKiedysBylem @Jez_Anaszpan Więc zostaje mi jutro jeździć i szukać ślimaka w okolicach Zielonej Góry ( ͡° ͜ʖ ͡°), a może wy jesteście z okolic ?( ͡º ͜ʖ͡º) Tak czy siak bardzo dziękuje za odpowiedz Mirki. Z każdym pytaniem i odpowiedzią coraz bardziej naświetla mi sie temat akwarystyki. Bardzo dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam. :)
  • Odpowiedz
@Michaald nie sluchaj nikgo kto komentuje nademna bo cie wprowadzaja w blad, widze ze akwarium bedzie low-tech' czyli o co2 sie nie martw, te testy paskowe wyrzuc odrazu one nic nie pokazuja, pod bialym zwirem masz ziemie? jezeli tak to nie przesadzaj ze swiatlem na tej belce chihirosa
  • Odpowiedz
@Michaald: 1. pod żadnym pozorem nie kupuj helmetów - zasrają jajami wszystko i co najgorsze nie da się ich usunąć!!!
2. jak chcesz rozpocząć cykl możesz wrzucić trochę pokarmu dla rybek, tylko nie przesadź (żywe zwierzę byłoby lepsze, ale zawsze jest ryzyko że je zabijesz).
3. paski do kosza, pokazują nie tyle co niedokładne wyniki, co kompletnie sprzeczne z rzeczywistością. kropelki są tańsze, bo zrobisz więcej testów z jednej buteleczki, a
  • Odpowiedz
  • 0
@albadorap: Tak to zdecydowanie ma być low-tech, pod żwirem mam substrat jbl aquabasis plus, tak lampa to chichiros led A II 801, 32w, temperatura barwowa 8000k - czas świecenia to na razie 6h od 14:30 do 20:30 przy 70% mocy. Myślisz że to odpowiedni czas ? Wiesz, najbardziej mnie zmartwił ten spadek CO2 w dwa dni z 20mg/l na 6mg/l i tak sie zastanawiałem czy to moze być przez brak cyklu
  • Odpowiedz
@Michaald: jak nie będzie tam żadnego życia, to w tak krótkim czasie nawet najdroższe bakterie Ci nie wystartują cyklu. Ile ludzi tyle metod na start, ja przy moim pierwszym akwarium czekałem chyba trzy miesiące zanim wpuściłem ryby xD
Patrzę na Twoje zdjęcie i jeżeli dobrze widzę to wlot i wylot z kubełka masz tuż obok siebie? Według mnie powinny być od siebie oddalone a nie w tym samym rogu.
  • Odpowiedz