Wpis z mikrobloga

Tauron dał mi plomby na bezpieczniki przedlicznikowe. Wcześniej jak padł mi bezpiecznik, to po prostu go wymieniałem i wszystko gralo. Cena operacji = cena bezpiecznika topikowego

Lecz po wymianie licznika, dali mi te plomby. Co robić jak mi ten bezpiecznik padnie? Przecież głupie jest czekać N czasu bez prądu jeśli naprawa to włożenie bezpiecznika nowego.... gdy się wie jaka była przyczyna spięcia (bo np. ojciec jest elektrykiem i wie gdzie był problem i został problem rozwiązany)

#pytanie #elektryka #elektrycznosc #tauron
  • 22
@Klopsztanga dzwonisz na pogotowie energetyczne i mówisz, że zrywasz plombę do 5 dni ktoś podjedzie nowa założy. Załóż sobie automaty i wywierć dzieje by móc je włączać bez zrywania plomby.


@sberatel automaty są słabe, bo wyłączają natychmiast prąd. Topikowe muszą się nagrzać zanim padną, przez co są lepsze na impulsowy pobór energii .
@flito:

Jestem elektrykiem, żeby na inwestycjach gdzie składam skrzynki wywaliło przed licznikowe, to trzeba się na prawdę postarać. Przy normalnym użytkowaniu nie ma szans


jak włączam odkurzacz + piłę elektryczną to dlaczego wywala mi czasem 16 amperowy b16? Przekraczam moc czy pobór impulsowy to jest na rozruch piły? No właśnie :) czasem są impulsy przy rozruchu takich urządzeń.
@Klopsztanga: Piszesz jakby to było normalne zdarzenie. Po pierwsze to dowiedzieć się czemu wywala bezpiecznik i dlaczego od razu ten przed licznikiem. W dobrej instalacji powinno wywalić ten po twojej stronie i to tylko w przypadku awarii. Albo masz jakieś urządzenie wadliwe, albo gdzieś w instalacji coś powoduje zwarcie - może też źle rozplanowana instalacja (za mała liczba obwodów), skoro wywala ci przy dwóch urządzeniach.
Dzwonisz na infolinie i mówisz, że bezpiecznik się przepalił - Zrywasz plombę


@Quarel: Jak pozwolą bo zdarza się że nie, wtedy musisz czekać.

pierwsza plomba to coś koło 40zł i 6 czy 8 za każdą następną.


@sberatel: Każda następna przy tej samej interwencji. Za każdy osobny przyjazd zapłacisz minimum 40zł.
@cichy-spokojny-grzeczny: 16a*230 = 3680 , z czego piła 2000 wat, 1400w , czyli 280w zapasu. Więc tak, mam prawo się dziwić xD Podepnij miernik pod piłę 2k - to zobaczysz że rozruchowy to więcej niż 2k. ot charakterystyka silników

@sberatel czyli zamiast merytorycznej gadki wolisz wyśmiewanie? no widać ekspert. Chcesz mi powiedzieć że silnik elektryczny podczas rozruchu nie pobiera więcej energii niż znamionowa? Chcesz mi powiedzieć że prąd rozruchowy przy silnikach
16a*230 = 3680 , z czego piła 2000 wat, 1400w , czyli 280w zapasu. Więc tak, mam prawo się dziwić xD Podepnij miernik pod piłę 2k - to zobaczysz że rozruchowy to więcej niż 2k. ot charakterystyka silników


@Klopsztanga: Hmm, jeżeli mocowo jest ok, no to można wymienić np. na C16 - ten ma taką charakterystykę, która powinna przepuszczać większe prądy rozruchowe. Bezpieczniki B są na typowe urządzenia domowe. Topikowe o
@cichy-spokojny-grzeczny: dzięki wielkie! poczytam na temat bezpieczników C, nie wiedziałem że takie są. Ogólnie mówiąc nie jest mi to potrzebne, ale mam
- podgrzewacz wody - 18kw
- ogrzewanie podłogi: 4 pokoje po 2kw, przedpokój 1kw, kuchnia 1kw itp... razem z 10kw
- klimatyzacja: 5kw max
- płyta indukcyjna 2 fazowa - 8kw

Podgrzewacz podpięty priorytetowo do ogrzewania podłogowego. Na razie działa prosto - podgrzewacz pobiera prąd - wyłączą na 5
@Klopsztanga: O kolego, to są spore obciążenia - może być i tak, że nie wybija twoich bezpieczników na poszczególnych obwodach, ale sumarycznie moc jest na tyle wysoka, że po pewnym czasie na wysokich poborach (to co masz + np. suszarka, pralka i reszta) wyzwala ten przed licznikiem. Dobrze kombinujesz z licznikami, trzeba poobserwować zużycie i już raczej do rozmowy z ZE, zwiększenie przydziału mocy itd.

Z reszta - przez net nikt