Wpis z mikrobloga

@revoolution:
Po co wprowadzasz w błąd?
Nie 2% od kwoty a 1/12 z 2% od kwoty.
I nie 6% od kwoty a 3*1/12 6% od kwoty.

@Anoniemamowy
To nie to samo. Te procenty to w skali roku a nie w skali lokaty.
Jak wpłacisz 1000 PLN to w pierwszym przypadku dostaniesz 1,67 PLN odsetek (1000 * 2% / 12)). Minus podatek belki.

W drugim przypadku 15 PLN (1000 * 6% /
  • Odpowiedz
To jest to samo?


@Anoniemamowy: Nie, to nie to samo. Oprocentowanie lokat jest zawsze podawane w stosunku rocznym, tzn. mówi o tym, ile byś dostał odsetek, gdybyś utrzymywał lokatę przez rok (niezależnie od tego, na ile dana lokata faktycznie ma być zakładana). Im większa więc ta liczba (oprocentowanie), tym lepiej zawsze, bo punktem odniesienia jest zawsze rok (czy lokata jest na miesiąc, na trzy, dziewięć czy 24).

2% dla lokaty
  • Odpowiedz
Oprocentowanie lokat jest zawsze podawane w stosunku rocznym


@sammler: Faktycznie, wszędzie podają w skali rocznej. Wydawało mi się, że oferty dla oprocentowania przeliczanego co miesiąc są bardziej powszechne. Btw. ładnie wyjaśnione.
  • Odpowiedz
dziekuje serdecznie, teraz wszystko rozumiem


@Anoniemamowy: Fajnie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dodam jeszcze, że przykład jest troszeczkę uproszczony, bo bank nie liczy odsetek za każdy miesiąc, tylko za każdy dzień, przyjmując zwykle tzw. bazę odsetkową ACT/365. Oznacza to, że np. odsetki za 3 miesiące nie będą policzone jako stosunek 3/12 oprocentowania w skali roku (tego w ofercie lokaty), tylko jako:

(liczba dni przez te 3 miesiące, np.
  • Odpowiedz
@revoolution: Większości ludzi się to myli i banki na tym korzystają (rząd zresztą też, przy ofercie obligacji). Dlatego warto pytać i sobie to wyjaśniać ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Wielu ludzi np. myśli, że 3% na 3 miesiące to oferta lepsza niż 5% na 6 miesięcy, bo pierwsza myśl jest taka, że te procenty mówią, ile się faktycznie dostanie. A haczyk jest właśnie w tym, że one mają
  • Odpowiedz