Wpis z mikrobloga

#motoryzacja czy poprzedni właściciel może wypowiedzieć OC ? 1 grudnia kupiłem samochód i na historia pojazdu było widoczne OC do czerwca 2023. Teraz w ubezpieczalni mówią mi że samochód nie jest ubezpieczony od sierpnia. Na historia pojazdu równiez znikła polisa. Myślałem że nie można wypowiedzieć OC tylko przepisać na nowego właściciela?
  • 7
@los_amigos: @atlantycki Po co piszecie bzdury?

Przepisy stanowią, że w momencie sprzedaży samochodu polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Obowiązkiem sprzedawcy jest jednak poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu auta. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbywca auta od momentu jego sprzedaży nie powinien już opłacać rocznej składki OC.
@GRODT:

Art. 31.

1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu