Wpis z mikrobloga

Znacie @container i @container style - link?
Mam pomysł na rozwinięcie...

Tak wygląda @container style:

.page-header {
display: flex;
}

@container style(display: flex) {
.page-header__start {
flex: 1;
display: flex;
align-items: center;
border-right: 1px solid lightgrey;
}
}

Mój pomysł: Dodanie możliwości tworzenia zmiennej, na bazie właściwości kontenera, np. szerokość kontenera jako --container-width` i można jej użyć jak zwykłej zmiennej, tylko jest dynamiczna (zmienia się w zależności od rozmiaru kontenera):

@container (width as --container-width) {
height: calc(var( --container-width) - 10px);

Co sądzicie?

Chyba czegoś podobnego nie ma jeszcze w planach, a fajnie by uzupełniało te nowe standardy, nie?
#css #html #programowanie #webdev #frontend
  • 4
@look997:
Mógłbyś powiedzieć jaki Twoim zdaniem to problem rozwiązuje?

Ja nie jestem w nowym css, bo zanim będę mógł produkcyjnie to trzeba dać jakiś czas, ale @container warunek chyba przyjmuje. To co pokazujesz tutaj chyba rozwiązuje cqw, pozatym da się haknąć paddingiem, i chyba nowoczesnym aspect-ratio.

A tu widzę warunek na szerokość kontenera uzależniony od szerokości kontenera, bardzo zagmatawnie to wygląda, a container chyba właśnie po to powstał żeby
@Deykun: Sam @container style jest propozycją opisaną w linku który podałem.

To moje, z tym tworzeniem zmiennej do wykorzystania wewnątrz bloku kodu, to dam inny przykład: Możesz zrobić bajer, że im szerszy kontener, tym kolor elementu bardziej się zmienia w odcieniu szarości albo przeźroczystości. Taki efekt.

Czyli np.:

@container (width as --container-width) {
.page-header__start {
background-color: rgba(255, 0, 0, calc(var(--container-width)/100);
}
}

A zmienna (czyli szerokość kontenera) --container-width może być od
@look997:
Możesz chcieć coś dodać do @containera w środku jeśli masz powód i możesz chcieć mieć konwersje px na procenty to trochę osobne tematy.

A jestem czepilwy, bo podesłałem Ci wyżej cqw.

cqw: 1% of a query container's width

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/CSS_Container_Queries


Brzmi jak zmienna dla której byś chciał nowy ficzer tworzyć w css - ona już jest.
Technicznie to już jest procent więc ta teoretyczna konwersja łatwiejsza niż pikselami.

Co do
Dodatkowo Ty wziąłeś miejsce w którym obecnie w tej propozycji będzie if - warunek i w swoich przykładach wstawiasz tam assignment - przypisanie. Ciężko to co piszesz pozytywnie ocenić nie widać problemu który to jakoś specjalnie rozwiązuje, za to widać zepsucie (zamglenie) składni i trochę niezrozumienie tego jak ona działa(?).


@Deykun: Znaczy ja wiem (może powinienem to zaznaczyć) że to miejsce i sposób jest tak właściwie można powiedzieć pseudokodem, tylko żeby