Wpis z mikrobloga

#danielmagical
Zwierzę może być czasowo odebrane właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu zwierzęcia. Przekazywane ono jest przeważnie do schroniska, gospodarstwa rolnego lub ZOO, w zależności od rodzaju zwierzęcia. Jeżeli podmioty te nie godzą się na przyjęcie zwierzaka, może on być przekazany osobie, która jest w stanie zapewnić mu należytą opiekę. Decyzja o czasowym odebraniu zwierzęcia, podejmowana jest przez wójta z urzędu, po uzyskaniu informacji od Policji, straży gminnej, lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
Od tej decyzji właściciel może się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 3 dni od daty doręczenia decyzji, ale warto pamiętać o tym, że decyzja jest natychmiastowo wykonalna. Oznacza to, że nawet w przypadku wniesienia odwołania, zwierzę jest czasowo zabierane właścicielowi, może być zwrócone, jeżeli odwołanie zostanie uwzględnione.
W niektórych przypadkach, zwierzę może być odebrane właścicielowi natychmiast, bez oczekiwania na decyzję wójta. Dzieje się tak w przypadkach niecierpiących zwłoki, kiedy pozostawienie zwierzęcia u właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu. Wtedy policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt po prostu odbiera właścicielowi zwierzę. Zawiadamia o tym fakcie niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), celem podjęcia stosownej decyzji.