Wpis z mikrobloga

Styczeń
Jasność

Stoicyzm na dziś – 22 stycznia
Przegląd dnia

„Będę nieustannie się obserwował i – co najbardziej przydatne – dokonywał przeglądu każdego dnia. Ponieważ stajemy się złymi przez to, ze nikt z nas nie patrzy na swoje przeszłe życie. Rozmyślamy o tym, co dopiero mamy zrobić. Jednak nasze plany na przyszłość wynikają z przeszłości”.
– Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 83.2

W liście do swojego starszego brata, Nowatusa, Seneka opisuje przydatne ćwiczenie, które zapożyczył od innego znanego filozofa. Każdego dnia należy zadawać sobie różne wersje następujących pytań: Jak zły nawyk udało mi się dziś stłumić? Co w sobie ulepszyłem? Czy moje czyny były słuszne? Co mogę w sobie poprawić?

Na początku lub pod koniec każdego dnia stoik siada nad dziennikiem i dokonuje przeglądu tego, co zrobił, o czym myślał i co może poprawić. To dlatego Rozmyślania Marka Aureliusza są zagadkowe. Autor pisał je, by zwiększyć jasność umysłu, a nie dla czytelników. Zapisywanie odpowiedzi na pytania z ćwiczeń stoików jest jedną z form praktyki (podobnie praktyką może być powtarzanie modlitw lub hymnów).

Zacznij prowadzić dziennik. Możesz posłużyć się do tego komputerem lub niewielkim notatnikiem. Znajdź czas na staranne przypomnienie sobie wydarzeń danego dnia. Dokonuj obiektywnych osądów. Zwróć uwagę na to, co przyczyniało się do wzrostu poziomu szczęścia i co go obniżało. Zapisuj obszary, nad którymi chcesz pracować, i ciekawe cytaty. Dzięki włożeniu wysiłku w zapisanie takich myśli zmniejszasz ryzyko tego, że je zapomnisz. Dodatkowa korzyść jest taka, ze uzyskasz rejestr pozwalający Ci śledzić postępy.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 22