Wpis z mikrobloga

Jest tu może ktoś kto mógłby mi powiedzieć jak wygląda kwestia składek w przypadku umowy zlecenie?

Kończę zaraz technikum, robię na zleceniu jako devops i nie wiem czy jest sens iść na studia zaoczne tylko dla uniknięcia tych składek (szczególnie, że zaoczne kosztują).

Mam aktualnie na umowie 8k na miesiąc i chciałbym do państwa oddawać jak najmniej xD

wiem, że są w internecie kalkulatory od tego, ale są tam koszty uzyskania przychodu (jak to w ogóle wygląda w przypadku zlecenia XD?) i inne rzeczy których nie ogarniam jak działają ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#podatki #programista15k
  • 3
@MusiZawierac4Znaki: byłem 1:1 w Twojej sytuacji, włącznie ze stanowiskiem xD generalnie jest tak, że zapisujesz się do jakiejś szkoły policealnej (jakieś cosinusy czy inne żaki, są za darmo) raz na jakiś czas pojawiasz się tam na zajęcia i na patencie wpisujesz obecność do dziennika, a jak Cie jakimś cudem #!$%@?ą to zapisujesz się na nowo i tak w kółko ( ͡° ͜ʖ ͡°) i dalej korzystasz z
ale są tam koszty uzyskania przychodu (jak to w ogóle wygląda w przypadku zlecenia XD?)


@MusiZawierac4Znaki: Na zleceniu masz zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% (więcej, jeżeli masz dokumenty potwierdzające te koszty - podobnie jak na działalności). Jeżeli masz dobrze skonstruowaną umowę, która mówi o przeniesieniu praw autorskich (majątkowych) do tego, co tworzysz, koszty być może udałoby się podnieść do aż 50%. Czyli podatek dochodowy płaciłbyś od 80% albo tylko
Pobierz sammler - >ale są tam koszty uzyskania przychodu (jak to w ogóle wygląda w przypadku ...
źródło: Zrzut ekranu_20230119_225026