Wpis z mikrobloga

Doradzi ktoś na już z wyborem sensownej lutownicy, plus ewentualnie co jeszcze wypadałoby do tego dokupić?
Nie siedzę w temacie, a potrzebuje od czasu do czasu coś polutować jako kompletny laik.
Kupiłem na dniach jakiś zestaw na allegro, ale lutownica okazała się gównem, które nawet nie może roztopić cyny na płytce XD
Budże myślę że +/- 350zł, oczywiście może być taniej, nie jestem profesjonalistą, ale też nie chciałbym znowu kupić badziewia, które do niczego się nie nadaję :/

#lutownica #lutowanie #diy #kiciochpyta #elektronika
  • 7
@Torgerd: te stacje z grotami 900M były fajne kiedyś, ale teraz to już historia, nie ma sensu tego kupować gdy w zasadzie w tej samej cenie masz nową generację, lepszą o epokę.

do tej T12 jakie najlepsze/uniwersalne groty wybrać?


@reseted: ważne byś kupował groty "long life" (zwykle mają czarne końcówki), bo te tanie szybko się kończą.
Jakie? A to już zalezy od Ciebie i twoich preferencji i przyzwyczajeń w lutowaniu,
te stacje z grotami 900M były fajne kiedyś, ale teraz to już historia, nie ma sensu tego kupować gdy w zasadzie w tej samej cenie masz nową generację, lepszą o epokę.


@Jarek_P: Faktycznie taka duża różnica jest między tymi starymi wydrążonymi grotami, a tymi ze zintegrowaną grzałką? Chodzi o pojemność cieplną czy coś? Jak mam mały grot, to po prostu ustawiam wyższą temperaturę i lutuje tak samo jak dużym.
@Utylizacja: duża. Miałem WEPa, teraz mam stację z T12 i różnica w kulturze pracy jest naprawdę spora, chodzi właśnie o stabilność temperatury i pojemność cieplną. Przy WEPie przylutowanie triaka SMD w obudowie SOT-223 albo większej to była w zasadzie mission impossible, trzeba było grzać przez długi czas, bywało, że się po prostu wspomagałem transformatorówką. Tu - po prostu lutuję, ot to duże pole trzeba chwilę dłużej przytrzymać.