Wpis z mikrobloga

Mircy z #stolarstwo #meble #diy #drewno

projektuję szafkę pod akwarium, taką jak na załączonym rysunku. O ile nie mam większych problemów z rozkrojem to zastanawiam się jak wyliczyć płytę na drzwi:

- mają być wpuszczane
- mają być podwójne

logiczne dla mnie jest, że należy odjąć 2x18 mm na płytę na bokach oraz 4x1 mm na okleinę brzegów, ale nie mam pojęcia ile odjąć z każdej strony na odstęp między drzwiami a bokiem szafki (3-4 mm?) I ile na odstęp między skrzydłami (2 mm?).

Będę też wdzięczny za poradę co ile rozmieścić kołki i wkręty. Boki mają być przykręcone między blatem a podstawą. Dam wkręty i kołki tu i tu, całą powierzchnię blatu zajmie akwarium, więc i tak nie będzie widać łbów wkrętów, ale i tak je zaślepię samoprzylepnymi zaślepkami.

PS rysunek robiony w paincie, proszę nie hejtować ( ͡º ͜ʖ͡º)
Idahoo - Mircy z #stolarstwo #meble #diy #drewno 

projektuję szafkę pod akwarium, ta...

źródło: temp_file.png6455252903541333899

Pobierz
  • 14
@Wychwalany

czyli, jeżeli dobrze rozumiem, to w przypadku tego zawiasu: https://allegro.pl/oferta/zawias-wpuszczany-71b3750-clip-top-blumotion-110-9675252187

wymiar F ma być równy 7 mm - odstęp między krawędzią płyty a krawędzią otworu na puszkę zawiasu?

czyli załóżmy że otwór wierce 3 mm od krawędzi płyty, wtedy zostawiam 4 mm między drzwiami a bokiem. I odwrotnie: jeżeli wierce otwór na puszkę 4 mm od krawędzi to zostawiam 3 mm luzu?
Idahoo - @Wychwalany

czyli, jeżeli dobrze rozumiem, to w przypadku tego zawiasu: htt...

źródło: temp_file.png2080349100622556176

Pobierz
@Idahoo: ogólnie za bardzo kombinujesz. Puszkę na zawias wiercisz po prostu na 22-23 mm od brzegu frezem puszkowym. Na okleinę nic nie odliczasz jeżeli będziesz zamawiał oklejone formatki z hurtowni. Podajesz wymiar jaki cię interesuje. Okleiniarka przed przyjlejeniem okleiny zbiera nadmiar materiału pod konkretną grubość okleiny jaką dobie zamówiłeś. Czyli np 0.6, 1 lub 2mm. Odstępy między frontami sobie robisz takie jak ci wizualnie pasują czyli 2 lub 3 mm
@Smarek37
dzięki za odpowiedź. Będę się jeszcze z tą okleiną musiał upewnić, wczoraj pytałem w stolarni w Obi i facet twierdził że powinienem odliczyć 1 mm na okleinę od wymiaru płyty
@Idahoo: pierwsze słyszę o odliczaniu wymiaru na okleinę. We wszystkich hurtowniach z których brałem i również z Castoramy nic się nie odliczało. Te 22 milimetry które napisałem to oczywiście środek freza. Wtedy od brzegu wychodzi jakieś 5-6mm
@amenthop
Warszawa akurat... zrobiłem sobie dwie tabelki netto i brutto, pojadę z dwiema zobaczę, którą będą chcieli ¯_(ツ)_/¯

Jig do zawiasów zamówiłem razem z frezem puszkowym. Wydało mi się to najlepszą opcją. Jeszcze muszę wykonać podobny przymiar do wyznaczania środka płyty pod otwory na kołki, ale to nie będzie skomplikowane - kawałek plexiglasu i 3 otwory + 2 śrubki powinny dać radę
@Idahoo
akwarium 60x30? filtr wewnętrzny? generalnie pomyśl nad funkcjonalnością takiej szafki bo ta jest imo słaba. Jak już sobie robisz coś pod wymiar to popatrz jakie są teraz fajne pomysły na funkcję szafek akwariowych

@fataler
60x30x30 - 54 litry. Filtr kaskadowy powieszony na szybie akwarium. Planuję zamiast pleców wykonać tylko poprzeczne wzmocnienie, więc wszystkie kable będę miał schowane w środku w szafce. Jedyne co znalazłem w droższych szafkach (takich po 3k PLN) to przepusty na węże akwarystyczne i ewentualnie wysuwana szuflada na filtr... Czyli nic co jest mi potrzebne w mojej szafce.

W zbiorniku poza filtrem będą grzałka, falownik i oświetlenie. Czyli potrzebuję max. 4 gniazdka.