Wpis z mikrobloga

Codzienny raport ISW, stan na 15 stycznia Zapraszam do śledzenia tagu #codziennyisw na którym zamieszczane będą codzienne raporty a jeśli chcesz być wołany to zaplusuj ten wpis. Dziś światowy dzień śniegu, którego nie ma, ale wieje jak w Kansas.
--------------------------------

Najważniejsze informacje:

-14 stycznia siły rosyjskie przeprowadziły dwie fale ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę krytyczną.

-Kreml nadal fałszywie twierdzi, że Ukraina stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Rosji, aby odrzucić ukraińskie oferty pokojowe i zachować pierwotne maksymalistyczne cele Putina.

-Kreml nadal wykorzystuje długotrwałe fałszywe narracje, że rząd ukraiński uciska wolności religijne i podaje to jako moralne uzasadnienie swojej odmowy negocjacji z Ukrainą i prawdopodobnie w nadziei na zwrócenie międzynarodowej opinii publicznej przeciwko Ukrainie.

-Finansista Wagner Jewgienij Prigożyn nadal wykorzystywał rolę Grupy Wagner w zdobyciu Sołedaru, aby podnieść swój status polityczny i pośrednio skrytykować konwencjonalne wojsko rosyjskie.

-Siły rosyjskie kontynuowały ograniczone kontrataki wzdłuż linii Swatowe-Kreminna.

-Siły rosyjskie kontynuowały działania ofensywne wokół Sołedaru, a także w rejonie Bachmuta i Awdijiwki. Jest bardzo mało prawdopodobne, by siły ukraińskie nadal zajmowały pozycje w Sołedarze.

-Siły rosyjskie kontynuowały operacje obronne i wzmacniały pozycje frontowe na wschodnim (lewym) brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

-Zachodni urzędnicy coraz częściej przyłączają się do władz ukraińskich, ostrzegając, że Rosja przygotowuje się do zbliżającej się drugiej fali mobilizacji.

-Rosyjscy urzędnicy okupacyjni w Chersoniu kontynuują działania mające na celu przymusowe przesiedlenie mieszkańców do Rosji.

-Ukraińskie ataki partyzanckie nadal zakłócają rosyjskie działania w zakresie bezpieczeństwa na tyłach kraju.

-----------------------------------
Wstęp

14 stycznia siły rosyjskie przeprowadziły dwie fale ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że siły rosyjskie przeprowadziły 50 ataków rakietowych i trzy ataki lotnicze na Kijów, Charków, Odessę, Kryjówek, Dniepr, Winnicę i bliżej nieokreślone miejscowości w zachodniej Ukrainie. Rosyjskie ataki rakietowe na miasto Dniepr uszkodziły budynek mieszkalny, zabijając co najmniej 5 osób i raniąc ponad 60. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjskie siły uderzyły na ukraińskie miasta i osiedla w dwóch falach: najpierw rano wykorzystując białoruskie systemy S-300 i S-400 przeciwko celom naziemnym w Kijowie i obwodzie kijowskim, a następnie przeprowadzając 28 uderzeń rakietami manewrującymi z wykorzystaniem pocisków kierowanych Kh-101/Kh-555, Kh-22, morskich Kalibr i powietrznych Kh-59. Ukraiński Sztab Generalny dodał, że siły ukraińskie zestrzeliły 18 pocisków manewrujących i 3 pociski kierowane.

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat stwierdził, że siły rosyjskie użyły do uderzenia na Kijów pocisków wystrzeliwanych z ostrą trajektorią balistyczną, prawdopodobnie zmodyfikowanych pocisków S-300 i S-400 lub systemów Iskander-M, zauważając, że siły ukraińskie nie mogą obecnie zestrzelić tych pocisków wystrzelonych z krótkiego zasięgu. Ignat wyjaśnił, że pociski S-300 i S-400 wystrzelone z Białorusi mogą uderzyć w Kijów w czasie krótszym niż dwie minuty. Ignat stwierdził, że Ukraina może skutecznie zapobiec tym uderzeniom tylko poprzez zniszczenie rosyjskich kompleksów S-300 za pomocą ukraińskich systemów dalekiego zasięgu. Ignat dodał, że rosyjskie siły wcześniej używały tych zmodyfikowanych systemów do celowania w ukraińską infrastrukturę w obwodach charkowskim i mikołajowskim.

Kreml nadal fałszywie twierdzi, że Ukraina stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Rosji, aby odrzucić ukraińskie oferty szczytu pokojowego i zachować pierwotne maksymalistyczne cele Putina. Stały przedstawiciel Rosji przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ Wasilij Nebenzya odpowiedział na ukraińskie propozycje szczytu pokojowego 13 stycznia serią fałszywych twierdzeń, przedstawiających Ukrainę jako agresora, który w niedorzeczny sposób "zamierza zaatakować Moskwę". Nebenzya stwierdził, że wojna Rosji na Ukrainie zakończy się dopiero wtedy, "gdy zagrożenie dla Rosji nie będzie już pochodzić z terytorium Ukrainy" i gdy zakończy się "dyskryminacja wobec ludności rosyjskojęzycznej". Kremlowskie twierdzenia o dyskryminacji rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie są długotrwałą operacją informacyjną mającą na celu usprawiedliwienie inwazji Rosji na Ukrainę. Nebenzya powtórzył narrację Kremla, że odmowa uznania przez Ukrainę nielegalnej aneksji przez Rosję okupowanych terytoriów ukraińskich i relacje z Zachodem zagrażają Rosji i twierdził, że ukraińskie związki z Zachodem (a nie inwazja i okupacja Ukrainy przez Rosję) podważają suwerenność i tożsamość kulturową Ukrainy. Nebenzya twierdził, że Ukraina nie jest zainteresowana negocjacjami i nie jest niczym więcej niż kompanią paramilitarną NATO - oba te twierdzenia są od dawna znane i Kreml zamierza delegitymizować Ukrainę jako niezależnego gracza i zrzucić odpowiedzialność za negocjacje na zachodnich polityków, których Kreml prawdopodobnie uważa za zdolnych do wymuszania ustępstw. Nebenzya zapewnił, że jeśli Kreml nie może osiągnąć swoich maksymalistycznych celów w drodze negocjacji, to osiągnie je za pomocą środków militarnych. Przemówienie Nebenzyi po raz kolejny pokazuje, że Kreml nie porzucił swoich maksymalistycznych celów na Ukrainie, fałszywych uzasadnień dla niesprowokowanej wojny napastniczej i będzie dążył do zmuszenia Zachodu do negocjacji nad głową Ukrainy.

Kreml nadal używa długotrwałych fałszywych narracji, że rząd ukraiński uciska wolności religijne jako moralne uzasadnienie swojej odmowy negocjacji z Ukrainą, prawdopodobnie w nadziei na zwrócenie międzynarodowej opinii publicznej przeciwko Ukrainie. W swoim przemówieniu Nebenzya twierdził, że "reżim Zełeńskiego" jest "autorytarną dyktaturą", która pragnie "zniszczyć kanoniczny kościół na Ukrainie". Nebenzya prawdopodobnie celowo błędnie przedstawił Ukraińską Cerkiew Prawosławną Moskiewskiego Patriarchatu- instytucję związaną z Kremlem - jako oficjalną Ukraińską Cerkiew Prawosławną, która jest odrębnym podmiotem. Nebenzya argumentował, że taka "autorytarna dyktatura" stanowi główną przeszkodę w rozmowach pokojowych i zażądał specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia rzekomego prześladowania "Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego". Ukraińscy urzędnicy nie prześladują jednak wolności religijnej ani Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Rosyjscy urzędnicy celowo błędnie przedstawiają ukraińskie wysiłki mające na celu ściganie powiązanych z Kremlem elementów jako prześladowania religijne. Ukraiński Kościół Prawosławny jest niezależnym podmiotem, który nadal działa na Ukrainie, podczas gdy Ukraińska Cerkiew Prawosławna Moskiewskiego Patriarchatu jest podległą gałęzią kontrolowanego przez Kreml Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który finansowo i retorycznie wspierał wojnę Rosji na Ukrainie.

Finansista Wagner Jewgienij Prigożyn nadal wykorzystywał rolę Grupy Wagner w przechwyceniu Sołedaru, aby podnieść swój status polityczny i pośrednio krytykować konwencjonalne rosyjskie wojsko. Prigożyn opublikował 14 stycznia materiał filmowy, który jak twierdził został nakręcony w Sołedarze, promując rzekomą rolę Wagnera w zdobyciu miasta. Prigożyn przedstawił dowódcę Grupy Wagner, który nadzorował zdobycie osady i wychwalał możliwości Wagnera w porównaniu do konwencjonalnej rosyjskiej armii. Prigożyn stwierdził, że Grupa Wagner odniosła sukces dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu, niezależności, skutecznemu sprzętowi wojskowemu i lepszemu systemowi zarządzania. Prigożyn twierdził, że system zarządzania Grupy Wagner motywuje dowódców i podwładnych do ścisłej współpracy w terenie i pozwala na wysłuchanie skarg zwykłych bojowników. Prigożyn prawdopodobnie podkreślił te elementy, prawdziwe lub nie, aby odróżnić Grupę Wagner od konwencjonalnego wojska rosyjskiego i prawdopodobnie zareklamować dalszą rekrutację i oczernić konwencjonalne siły rosyjskie, lobbując za zwiększeniem roli Grupy Wagner - i siebie samego - w wojnie na Ukrainie.

#ukraina #wojna #rosja #bialorus #krym #zaporoze #militaria #codziennyisw #wojsko #czolgi #heheszki #girkin #lapin #szojgu #wagner #kadyrow #wagner #prigozyn
źródło: comment_1673778060QunaJ9NgSKZ1JhFVSCwrft.jpg
  • 7
Wschodnia Ukraina: (wschodni obwód charkowski-zachodni obwód ługański)

14 stycznia siły rosyjskie kontynuowały ograniczone kontrataki w celu odzyskania utraconych pozycji wzdłuż linii Swatowe-Kreminna. Rosyjski bloger twierdził, że siły rosyjskie próbowały posuwać się w kierunku Stelmachiwki (16 km na zachód od Swatowa) i Makiwki (23 km na północny zachód od Kreminnej). Inny rosyjski bloger twierdził, że 3 Dywizja Strzelców Zmotoryzowanych 20 Armii Ogólnowojskowej Zachodniego Okręgu Wojskowego kontynuowała bliżej nieokreślone działania ofensywne wzdłuż linii Ploshchanka
źródło: comment_16737780902ZVsa0KTYYpRgzcvsGvXLm.jpg
Obwód Doniecki

Siły rosyjskie kontynuowały 14 stycznia operacje ofensywne w okolicach miejscowości Sołedar. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki w pobliżu miejscowości Rozdolivka (7 km na północ od Sołedaru), Sil (5 km na północny zachód) i Krasna Hora (5 km na południowy zachód). Rosyjski bloger twierdzi, że bojownicy z Grupy Wagner kontynuowali działania ofensywne w pobliżu Krasnej Hory i prawie całkowicie kontrolują osadę. Rosyjski bloger twierdzi również, że
źródło: comment_1673778123WJ0g9uTj0fM9vxD2qrTnP5.jpg
Południowa Ukraina

Siły rosyjskie kontynuowały operacje obronne i działania wzmacniające na wschodnim (lewym) brzegu Dniepru 14 stycznia. Ukraiński Sztab Generalny i kilku ukraińskich urzędników informowało o przemieszczaniu się rosyjskiego personelu, broni, wojska, sprzętu i amunicji, ponieważ siły rosyjskie dokonują przesunięć jednostek i koncentrują siły w celu wzmocnienia zdolności obronnych wzdłuż osi południowej. Szef administracji okupacyjnej obwodu chersońskiego Vladimir Saldo twierdził 14 stycznia, że siły rosyjskie prawie zakończyły budowę systemu nowoczesnych fortyfikacji wzdłuż
źródło: comment_1673778143kOsN6thSzCS9GTTfiV2uTH.jpg
Obserwowane wskaźniki dla NNKD (atak z Białorusi):

Za:

-Dowódca Połączonych Sił Ukrainy Serhij Niejew stwierdził 14 stycznia, że obecny stosunek sił ukraińskich działających na północnej granicy Ukrainy do sił rosyjskich na Białorusi jest wystarczający do stabilizacji granicy. Niejew dodał, że ukraińskie rezerwy mogą dokonać przesunięcia w odpowiedzi na zwiększone zagrożenie ze strony Białorusi.

-Siły rosyjskie nadal rozmieszczają się na Białorusi. Z nagrań w mediach społecznościowych wynika, że dodatkowy ładunek kolejowy rosyjskiego sprzętu
źródło: comment_1673778210kDFRaNh9K03Q7lpGkhiGSF.jpg
Rozbudowa siły bojowej armii rosyjskiej

Zachodni urzędnicy coraz częściej dołączają do władz Ukrainy, ostrzegając, że Rosja przygotowuje się do zbliżającej się drugiej fali mobilizacji. Brytyjski dziennik The Times poinformował 13 stycznia, że zachodni wywiad wskazuje, iż prezydent Rosji Władimir Putin może wysłać na linię frontu na Ukrainie świeżą falę zmobilizowanych żołnierzy do kwietnia, jeśli rosyjscy urzędnicy zdecydują się na rozpoczęcie świeżej fali mobilizacji w ciągu kilku tygodni. Niewymieniony z nazwiska zachodni polityk
źródło: comment_167377838538KVdDrlBzz88deh1mLaJv.jpg
Aktywność na terenach okupowanych przez Rosję

Rosyjskie władze okupacyjne nadal zmuszają mieszkańców okupowanego obwodu chersońskiego do ewakuacji. Doradca ukraińskiej administracji obwodu chersońskiego Serhij Khlan poinformował 14 stycznia, że rosyjskie władze próbują zwabić mieszkańców obwodu chersońskiego do przeniesienia się do Rosji za pomocą "mitycznych" obietnic pieniędzy i certyfikatów mieszkaniowych. Khlan twierdził, że rosyjskie siły zapowiedziały, że w bliżej nieokreślonym terminie w przyszłości będą przymusowo ewakuować pacjentów szpitali i pozostawiać na ulicy tych, którzy