Wpis z mikrobloga

Ok. Niech mi ktoś wytłumaczy co tu się dzieje. Przeprowadziliśmy się do mieszkania w którym instalacja elektryczna jest dość zastanawiająca. Oglądamy często filmy na telewizorze z kompa przez kabel hdmi.

Gdy zapalamy bądź gasimy światło, obojętnie w którym pomieszczeniu, ekran telewizora na ułamek sekundy gaśnie. Nigdy to się nie dzieje, gdy telewizor sam siebie gra, tylko jak jest odtwarzany film z kompa. Dziś zauważyłam, że nawet jak w innym pomieszczeniu włożę wtyczkę do gniazdka, to też ten telewizor gaśnie na chwilkę.

Co jest nie tak w tej instalacji? Dodam, że nie ma uziemienia w gniazdkach (nie ma tych bolców). Ogólnie instalacja jest raczej współczesna, bo korki to są takie wichajstry, a nie korki korki. Raz mojego chłopa prund pierdonlął prosto z gniazdka przy wyciąganiu wtyczki ¯\_(ツ)_/¯

#elektryka #instalacjaelektryczna
  • 16
Ogólnie instalacja jest raczej współczesna, bo korki to są takie wichajstry,


@cocieboli: ktoś tablice wymienił, ale kabli w ścianach już nie.

igdy to się nie dzieje, gdy telewizor sam siebie gra, tylko jak jest odtwarzany film z kompa.


@cocieboli: skoki napięcia powodują błędy w przesyle po hdmi.

Trzeba by wezwać elektryka, tylko takiego poważnego, ze sprzętem do pomiaru rezystancji pętli zwarcia. Może być złe połączenie, które może nawet doprowadzić do
Dodam, że nie ma uziemienia w gniazdkach (nie ma tych bolców).


@cocieboli: "bolce" są obowiązkowe od ponad 30 lat, przy remoncie instalacji trzeba wszystkie przewody wymieniać na 3 żyłowe.

No sorry ale na zdjęciu to g. widać.
Pokaż zdjęcie licznika jeśli możesz, bo jeśli tam są 3 fazy i niepewne zero, to jak się upali do końca to szlag trafi większość sprzętu podłączonego do prądu.
@wypokowy_expert: Ogólnie jak się wprowadziliśmy, to na klatce była taka metalowa puszka, która po godzinie 20 zaczynała meeega buczeć, jak transformator. Ja zgłosiłam to właścicielce, ze #!$%@? tak się nie da zżyć i albo to ogarnia, albo się wyprowadzamy. Znowu wysłała swojego chłopa, który to odłączył po prostu. Niby to było do tego, że kiedyś był 2 taryfy, na dzienną i nocną. Licznik przedpłatowy coś Ci powie?
@cocieboli: prepaid też może być na 3 fazy. A faktycznie stary zegar mógł tam być.

ale jak trzy się włącza, to wywala korki.


@cocieboli: cóż wszystko na jednym obwodzie, nikt tam tego od komuny nie ruszał.

Już pisałem, elektryk w trybie pilnym. Możliwy pożar lub nawet porażenie w kuchni czy łazience, bo tam bolce w gniazdach są, a jak się zero upali to faza będzie na obudowie lodówki, pralki, piekarnika,
A jak można poznać ze się zero upaliło?


@cocieboli: jeszcze się nie upaliło, ale te skoki napięcia przy zapalaniu światła wskazują na to że koniec może być bardzo blisko.

Ale to znaczy, ze w tym mieszkaniu nie ma uziemienia?


@cocieboli: jest instalacja starego typu z przewodem ochronno neutralnym, który możliwe że nie ma pewnego połączenia, jak się do końca uszkodzi to będzie gruba draka, łącznie z porażeniem czy pożarem, nie
@wypokowy_expert: Jeju, bardzo Ci dziękuję za rzeczową odpowiedź. Tego na wykopie jak na lekarstwo ostatnimi czasy. Będę działać i męczyć właścicielkę, ale przynajmniej wiem teraz o co. Wszystko dobrego Ci życzę w życiu.