Wpis z mikrobloga

Mam problem.

Chciałem przedłużyć agonię starego laptopa MSI CR620 (wystarczał jak na moje skromne, nie-gamingowe potrzeby) i zwiększyć w nim tanim kosztem RAM. Zakupiłem więc na OLX 2 kości po 4gb Kingston (DDR3 1600MT/s Non-ECC Unbuffered SODIMM CL11 1RX8 1.35V 204-pin 4Gbit - kości legitne, działają na innym komputerze) i chciałem podmienić oryginalne 3gb (są dwa miejsca na kości, fabrycznie jest 1 i 2gb Adata).

No i nie działa. Komputer się włącza, BIOS wykrywa 8GB ram, ale przy próbie włączenia windowsa bądź linuxa komputer wpada w boot loop - nie dochodzi do załadowania, laptop uruchamia się ponownie.

Zaktualizowałem bios (ostatni update w 2011 roku...), ale nie pomogło. Mieszanie starych kości z nowymi także nie pomaga. Żadna konfiguracja nie działa, niestety...

Wydaje mi się, że płyta główna w tym starym lapku może ogarnąć jedynie prędkość ramu 1067 Mhz. Bios w opcje bardzo ubogi, nie ma możliwości ograniczenia taktowania ramu. Czy to jest przyczyną dlaczego to nie działa? Jest jakaś opcja ogarnięcia?

Google w tej kwestii nie pomaga. Jedyne czego się dowiedziałem to to, że nie tylko ja mam taki problem.

Czy wydałem bez sensu hajs na części do starego laptopa, które i tak nie działają?

#pcmasterrace #laptopy #kiciochpyta
  • 15
  • Odpowiedz
@spadajace_tynki Jeśli masz inne napięcie na starych kościach to raczej na nowych powinieneś mieć takie samo napięcie.. Ale dziwna sytuacja że system się resetuje. A np. Linux z live pendrive'a odpali? Patrzyłeś?

Możliwe że kości które kupiłeś współpracują tylko z procesorami AMD lub tylko INTEL
  • Odpowiedz
@maciek84325: Patrzyłem. Przy odpalaniu linuxa z pendrajwa wywala kernel panic.

Jak próbowałem zapuścić memtesta, to resetowało komputer.

Zrobiliby takie kości które współpracują tylko z AMD, i nigdzie na ich stronie nie ma nawet o tym informacji? Ja mam intela i3-330M.
  • Odpowiedz
@maciek84325: tak. Wszystko śmiga. Okazuje się, że jak kupujesz kompatybilne części, to działa na zasadzie pług & play. Także jeszcze raz, dzięki za pomoc, prosta rzecz, ale jak się nie wie gdzie szukać to ciężko na to wpaść, Tym bardziej że a) chyba dużo ludzi nacieło się na ten sam problem, wnioskując z komentarzy w internetach, b) odrobinę nowsze płyty główne chyba mogą obsługiwać zarówno DDR3L, jak i DDR3, więc czasem
  • Odpowiedz
@spadajace_tynki Dokładnie tak - szczerze to na stronie kompatybilności Crucial były DDR3L więc różnie to bywa. Może Twój model który np wychodził rok później już wspiera DDR3L ale najwidoczniej Twój nie i tak to wygląda.
Czyli najważniejsze że już bangla ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz