Wpis z mikrobloga

76 + 1 = 77

Tytuł: Śmiech ma po matce. Tajemnice genów
Autor: Carl Zimmer
Gatunek: popularnonaukowa
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788366553965
Tłumacz: Mateusz Fafiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Liczba stron: 635
Niezwykle obfitująca w ciekawe treści książka popularnonaukowa, skupiająca się na zagadnieniach dotyczących dziedziczenia (przy czym dziedziczenie zostało tu potraktowane naprawdę szeroko). Lektura poszerzyła moją wiedzę w wielu kwestiach, a sporo ciekawostek było dla mnie mocno zaskakujących. Poniżej kilka przykładowych informacji, o których nie miałem wcześniej pojęcia:

* Każdy obecnie żyjący Europejczyk jest potomkiem Karola Wielkiego.
* Wprowadzenie jodu do soli zwiększyło IQ średnio o 3.5 pkt, zaś zmniejszenie poziomu ołowiu w środowisku spowodowało wzrost IQ o 4-5 pkt.
* Zarówno tzw. linie Blaschki, jak i nowotwory są rezultatem mozaicyzmu.
* Ludzkie chimery wcale nie są tak rzadkie jak mogłoby się wydawać. Chimeryzm może powodować np. to, że jeden człowiek może mieć dwie grupy krwi jednocześnie.
* W organizmach matek można znaleźć komórki ich potomstwa nawet przez kilkadziesiąt lat po porodzie. Komórki te są w stanie nawet tworzyć nowe linie komórkowe (również w mózgu). Z kolei jeśli masz starsze rodzeństwo (albo pochodzisz z ciąży mnogiej), to możliwe że w Twoim organizmie znajdują się komórki pochodzące od Twoich braci lub sióstr.
* Według popieranej przez wielu naukowców teorii endosymbiozy, mitochondrium, czyli dość istotny element każdej komórki, z której składa się człowiek, wywodzi się od od bakterii i miliardy lat temu mitochondria były odrębnymi organizmami
* Badania sugerują, że alkoholowy zespol płodowy jest chorobą epigenetyczną.
* Myślenie o dziedziczeniu jako o prawach Mendla i łączeniu się dwóch komórek rozrodczych jest bardzo uproszczone. Możemy bowiem mówić też o dziedziczeniu na poziomie tworzących się w pojedynczym organizmie komórek, dziedziczeniu epigenomu czy dziedziczeniu mikrobiomu.
* Udało się dokonać eksperymentów, w wyniku których komórki somatyczne (np. komórki skóry) przekształcano w komórki płciowe (u myszy).
* Tzw. napęd genowy to technika, która daje tak dużo możliwości, że stała się przedmiotem spory kontrowersji na gruncie etycznym.

Książka jest dosyć długa, więc osobiście nie spieszyłem się zbytnio z jej lekturą, żeby w miarę przyswoić zawarte w niej treści i takie właśnie podejście polecam ze względu na ilość przekazywanych w tej pozycji informacji.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #popularnonaukowabookmeter
Pobierz informatyk - 76 + 1 = 77

Tytuł: Śmiech ma po matce. Tajemnice genów
Autor: Carl Zimm...
źródło: comment_1673622457e3xO3a6YZO2Ab6CeiGdF6y.jpg
  • 2